XVI Międzynarodowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich. Wśród gości Rafał Trzaskowski

Świat
XVI Międzynarodowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich. Wśród gości Rafał Trzaskowski
Facebook/International Congress of Polish Student Societies
Międzynarodowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich

Jak powinna wyglądać europejska polityka wobec Rosji w obliczu trwającej wojny w Ukrainie? Jakie zmiany ekonomiczne i gospodarcze czekają nas z uwagi na trwający kryzys energetyczny? Jak wobec zmian społecznych oraz kulturowych kształtować będzie się współczesny obraz polskiego patriotyzmu? To m.in. z tymi pytaniami mierzy się 400 polskich studentów z najlepszych europejskich uczelni.

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich z uwagi na Brexit oraz chęć poszerzania horyzontów w tym roku staje się międzynarodowy, zwiększając swój zasięg o kraje europejskie, gdzie uczą się polscy studenci, w tym Wielką Brytanię, Holandię, Francję czy Włochy. Tegoroczna edycja odbywa się w Londynie w dniach 3-4 lutego.


Podczas dwóch dni konferencji studenci mają okazję uczestniczyć w panelach dyskusyjnych prowadzonych przez czołowe postaci polskiej polityki, nauki, biznesu oraz kultury. W ubiegłych edycjach wśród gości znaleźli się m.in.: Mateusz Morawiecki, Aleksander Kwaśniewski oraz Tadeusz Różewicz. W tym roku Kongres odwiedzą Rafał Trzaskowski, Chris Niedenthal, Bartosz Arłukowicz, Sylwia Chutnik i Róża Thun.  


Wśród poruszanych tematów jest m.in. wpływ mniejszości na polską politykę oraz społeczeństwo, transformacja europejskiego systemu energetycznego oraz innowacje we współczesnej edukacji.  

Czym są stowarzyszenia polskich studentów? 

Według statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju za granicą studiuje około 50 tys. Polek i Polaków. Do jednych z najczęściej obieranych kierunków jeszcze do niedawna należała Wielka Brytania, ale na skutek Brexitu od kilku lat wyraźny wzrost liczby polskich studentów odnotowywany jest w innych europejskich państwach, takich jak Holandia, Francja czy Włochy.

 

Elementem, który pozwala im lepiej odnaleźć się w obcym kraju, poznać rówieśników oraz współtworzyć ciekawe projekty i angażować się społecznie, są funkcjonujące od wielu lat stowarzyszenia polskich studentów, potocznie określane skrótem "PolSoc" (od ang. Polish Society). To zorganizowane federacje liczące nawet po kilkuset członków.  

 


Jednym z głównych celów inicjatyw jest zrzeszanie osób z całej Polski, które zdecydowały się kształcić za granicą, integrowanie ich i budowanie poczucia narodowej wspólnoty.

 

Dzięki organizacji wydarzeń we współpracy z polskimi ambasadami czy międzynarodowymi firmami stowarzyszenia wspierają networking, gdzie podczas spotkań tematycznych, studenci mają okazję spotkać się z przedstawicielami przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, a także zainspirować się i obrać ścieżkę swojej kariery. 

Praktyczne umiejętności i burzenie stereotypów 

- Największą zaletą istnienia PolSoców jest łączenie osób o podobnych doświadczeniach. To ułatwia początki życia w często zupełnie obcym kraju i buduje nowe przyjaźnie. Studiując najpierw w Wielkiej Brytanii, teraz we Francji wiem, że opinie o Polsce bywają różne, a my jako młodzi ludzie, staramy się zburzyć te stereotypy, promując nasz kraj za granicą. Dlatego też nasze eventy nie zamykają się tylko na Polaków, ale są otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby poznać polską kulturę - mówi Joanna, przewodnicząca stowarzyszenia Association des étudiants polonais en France.

 

- Szczerze powiem, że przynależność do PolSocu dała mi więcej praktycznych umiejętności niż same studia. Rozwija umiejętność pracy w grupie, zarządzanie projektami czy zespołem, kreatywność, daje wiedzę z marketingu, a nawet umiejętności z zakresu księgowości czy administracji – przyznaje Natalia, wiceprzewodnicząca Association des étudiants polonais en France. 

 

 

adn/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie