Badania wykazały, że męskie nasienie zawiera ważną witaminę. Weganie mogą jej nie mieć

Świat
Badania wykazały, że męskie nasienie zawiera ważną witaminę. Weganie mogą jej nie mieć
Pexels/Anna Shvets
Zdj. ilustracyjne

W męskim nasieniu występuje duże stężenie witaminy B12 - wynika z badań. Z kolei jeden na pięciu wegan jest zagrożony niedoborem tego składnika. Lekarze przekazali, że brak tej witaminy wpływa na jakość nasienia i może powodować niepłodność.

Około 20 procent mężczyzn ze 172 badanych, którzy stosowali ścisłą dietę wegańską, miało braki witaminy B12 - wynika z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez naukowców z Wydziału Farmakologii z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle.

 

Jak przekazali lekarze, organizm ma zapasy witaminy B12, które wystarczą na pewien czas. Dlatego dopiero po dłuższym jedzeniu jedynie wegańskich produktów jej brak jest zauważalny.

Witaminę B12 można znaleźć w... męskim nasieniu

Według lekarzy ten składnik odżywczy jest bardzo ważny. Poważny niedobór B12 prowadzi do anemii, może także powodować nieprawidłową pracę serca oraz niepłodność.

 

Witaminę B12 można znaleźć w mięsie i produktach mlecznych. A także, jak dowiodły badania opublikowane w Scandanavian Journal of Clinical Laboratory Investigation, w męskim nasieniu. Poziom tej witaminy jest tam nawet 20 razy wyższy niż we krwi.

 

ZOBACZ: Naukowcy: witaminami nie da się wyleczyć COVID-19

 

- Wielu wegan uważa, że niedobór tej witaminy nie jest prawdą - stwierdził profesor Tim Key z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Ze wszystkich mikroelementów, to B12 jest tym, o który powinniśmy najbardziej dbać. Jestem zaniepokojony, że wiele osób myśli, że niedobór to mit - dodał.

 

- Ludzie, którzy stają się weganami i nie zawracają sobie głowy czytaniem o tym, co trzeba w trakcie tej diety jeść, mogą pominąć uzupełnienie braków witaminy B12 - podsumował profesor Key.

 

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie