Rosja: Żołnierze mają dostać pieniądze za czołgi NATO

Świat
Rosja: Żołnierze mają dostać pieniądze za czołgi NATO
PAP/EPA/VALDA KALNINA
Rosyjscy żołnierze mają otrzymać pieniądze za przejęcie lub zniszczenie czołgu przekazanego przez kraje NATO dla Ukrainy

Władze kraju Zabajkalskiego w Federacji Rosyjskiej zapłacą do trzech milionów rubli (ok. 185 tys. zł) za przejęcie i zniszczenie czołgów przekazanych Ukrainie przez kraje należące do NATO - powiadomił rosyjski dziennik Kommiersant.

Gubernator kraju Zabajkalskiego Aleksander Osipow wydał dekret, zgodnie z którym ustanowione zostały stawki płatności dla żołnierzy, którzy przejmą lub zniszczą czołgi Leopard i Abrams. Według lokalnych mediów, pieniądze będą wypłacane wyłącznie mieszkańcom kraju Zabajkalskiego. 


Za przejęcie sprawnego czołgu Leopard żołnierz ma otrzymać trzy tys. rubli (ok. 185 tys. zł). Jeśli jeden czołg zostanie przejęty przez grupę żołnierzy (do 10 osób), każdy otrzyma po 500 tys. rubli (ok. 30 tys. zł).


Za zniszczenie czołgu Leopard ma być wypłacony milion rubli (ok. 62 tys. zł) Jeżeli maszyna zostanie zniszczona przez kilku żołnierzy, otrzymają po 150 tys. rubli (ok. 10 tys. zł). 


W dekrecie wskazani również, że pieniądze mają trafić do żołnierzy, którzy zniszczą, bądź przechwycą czołgi Abrams. W tym przypadku cena jest niższa - 1,5 miliona rubli (ok. 92 tys. zł) za przejęcie i 500 tys. rubli (ok. 30 tys. zł) za zniszczenie, a żołnierze działający w grupie mają otrzymać odpowiednio 300 tys. rubli (ok. 18 tys. zł) i 100 tys. rubli (ok. 6 tys. zł). 

Czołgi dla Ukrainy. Leopardy i Abramsy dla ukraińskiej armii 

Pod koniec stycznia bieżącego roku, Niemcy zgodziły się na wysłanie czołgów do Ukrainy po tym, jak Wielka Brytania zapowiedziała, że wyśle czołgi Challenger 2. 


ZOBACZ: Czołgi dla Ukrainy. Które kraje przekażą sprzęt?

W poniedziałek gen. Waldemar Skrzypczak na antenie Polsat News oceniał, że dostarczenie Ukrainie czołgów świadczy o zmianie strategii sojuszników. 


- Narracja strategicznych graczy, myślę tu o Stanach Zjednoczonych i Europy Zachodniej ulega zmianie. W ubiegłym roku wszyscy mówili, że będziemy przekazywali systemy defensywne. Decyzja o przekazaniu czołgów już ma charakter innej strategii - przekazał, zaznaczają, że jest to strategia ofensywna. 
 

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie