GIS: Wykryto substancje genotoksyczne i kancerogenne w ciastkach "Unicorn wheels"

Polska
GIS: Wykryto substancje genotoksyczne i kancerogenne w ciastkach "Unicorn wheels"
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
W ciastkach wykryto szkodliwe substancje

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o stwierdzeniu wysokiej zawartości rakotwórczych substancji w dwóch partiach ciastek "Unicorn wheels" marki Aldiva, dostępnych w sieci sklepów TEDi. Produkt wycofano ze sprzedaży.

"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o stwierdzeniu wysokiej zawartości estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych  w określonych partiach ciastek 'Unicorn wheels', 220 g, marki Aldiva, dostępnych w sieci sklepów TEDi" - czytamy w komunikacie wydanym przez GIS. 

 

ZOBACZ: GIS. Lody waniliowe Häagen-Dazs wycofane ze sklepów. "Zanieczyszczony składnik"

 

"Wykryte estry kwasów tłuszczowych to substancje genotoksyczne i kancerogenne. Biorąc pod uwagę, że produkt jest przeznaczony dla dzieci i/lub niemowląt, spożycie produktu przez tę grupę konsumentów wiąże się z istotnym ryzykiem dla zdrowia" - ostrzega GIS. 

 


Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby nie spożywać produktu. 

Dwie partie ciastek "Unicorn wheels" wycofane ze sprzedaży

Sieć sklepów TEDi poinformował, że ciastka, które były dostępne w sprzedaży od 17 września 2021 roku do 20 stycznia 2023 roku, zostały wycofane ze sklepów. Zakupiony produkt można zwrócić lub wymienić na inny o tej samej wartości w dowolnym sklepie TEDi.

 

Ciastka
Ciastka "Unicorn wheels"

 

Wycofaniu podlegają dwie partie ciastek "Unicorn wheels", 220 g, marki Aldiva o numerach partii: 10792002021000000255, z datą minimalnej trwałości do 23.12.2023 oraz 12252002021000000150, z datą ważności do 04.09.2023. 
 
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu. 

adn/map
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie