Sondaż CBOS: PiS z 32 proc. na prowadzeniu. Na drugim miejscu KO, potem Polska 2050 i Konfederacja

Polska
Sondaż CBOS: PiS z 32 proc. na prowadzeniu. Na drugim miejscu KO, potem Polska 2050 i Konfederacja
Polsat News
CBOS zbadał preferencje wyborcze Polaków

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS najwięcej głosów uzyskałby PiS - 32 proc. Druga byłaby KO z poparciem rzędu 22 proc. Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN - po 7 proc. Pozostałe ugrupowania miałyby problem z dostaniem się do Sejmu.

Jeśli wybory do parlamentu odbywały się w styczniu, udział w nich wzięłoby 74 proc. Polaków. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku obecne deklaracje są niższe o 3 pkt proc.

 

W porównaniu z zeszłym badaniem, na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów głosowałaby prawie jedna trzecia wybierających się do urn (32 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

 

Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu. Otrzymałaby 22 proc. głosów, co stanowi wzrost o 1 pkt proc.

Znaczny spadek poparcia dla partii Szymona Hołowni

Dużą zmianę zanotowała Polska 2050, która zajęła trzecie miejsce w zestawieniu. W styczniu na ugrupowanie chce głosować 7 proc. wybierających się na wybory, to o 4 pkt proc. mniej niż w grudniu.

 

Na tym samym miejscu znalazła się Konfederacja WiN, która także otrzymała 7 proc. zwolenników. To o 1 pkt proc. więcej niż w grudniu.

 

 

Pozostałe ugrupowania miałyby problem z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do parlamentu.

 

Głos na Lewicę oddałoby 5 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Chęć głosowania na PSL-Koalicję Polską w porównaniu z grudniem się pogorszył i wyniósł 3 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Partie Kukiz'15 oraz Porozumienie uzyskały po 1 proc. głosów.

 

ZOBACZ: Sondaż: PiS na czele notowań, ale większość mandatów dla opozycji

 

Bez zmian pozostał odsetek niezdecydowanych wyborców. Prawie jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałaby swój głos (18 proc.). Odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych pozostał taki sam. To 4 proc. badanych.

mbl/map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie