Sprzeczka w "Śniadaniu Rymanowskiego". "Macie rosyjską twarz" kontra "Jesteście oszustami"

Polska
Sprzeczka w "Śniadaniu Rymanowskiego". "Macie rosyjską twarz" kontra "Jesteście oszustami"
Polsat News
Niedzielne wydanie "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii"

- Platforma Obywatelska ma twarz spacerów Tuska z Putinem na molo. Macie rosyjską twarz - powiedział poseł PiS Bartosz Kownacki w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii". - A co wy zrobiliście z obronnością Polski przez ostatnie siedem lat? Jesteście oszustami - odpowiedział Schetyna z PO. Z kolei Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica) "polecił" posłance Polski 2050... zjedzenie kanapki.

- Nam chodzi o to, aby politycy zeszli na ziemię. Siła opozycji będzie tworzona przez poszczególne części składowe - powiedziała Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 na temat sytuacji w ramach opozycji.

 

Jak dodała, jej formacja "jest brutalnie atakowana przez kolegów z różnych stron - od PiS po PO". - A to znaczy, że Polska 2050 jest w dobrym miejscu - dodała.

 

Natomiast zdaniem Grzegorza Schetyny "polityka to nie jest kabaret", a jesienne wybory parlamentarne "będą o wszystko". - Wspólna lista nie jest jeszcze przekreślona. Oprócz tożsamości partyjnej ważna jest skuteczność. Hołownia poszukuje swojej tożsamości - stwierdził.

 

Włodzimierz Czarzasty uznał z kolei, że nie da się stworzyć przyszłego rządu bez wspólnych struktur opozycji. - Trzymam kciuki za partię Tuska, Kosiniaka i Hołowni. A przede wszystkim trzymam kciuki za Lewicę - zapewnił.

"Szanuję tych, co nie chcą jednej listy wyborczej"

Piotr Zgorzelski z PSL-Koalicji Polskiej przyznał, że podobało mu się wystąpienie Hołowni "w większej części". - Ale nie podobał mi się moment "interakcyjny" - uściślił, wyjaśniając, że formy "drogi Donaldzie" w wypowiedzi szefa Polski 2050 mu "zgrzytały".

 

Polityk Konfederacji Krzysztof Bosak powiedział, że hasło "jednej listy" nie jest prawdziwe. - Konfederacja jest opozycją prawicową i nie brała udziału w rozmowach - przekazał.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Postawa Niemiec jest nie do zaakceptowania

 

- Szanuję tych, co nie chcą jednej listy wyborczej - stwierdził Bartosz Kownacki z PiS. - Rozumiem interes każdej z tych partii, mniejsze partie nie chcą być ograne przez PO - dodał. Ocenił przy tym, iż Platforma Obywatelska jest obciążeniem dla innych partii.

 

- Dla Andrzeja Dudy najważniejsza jest demokracja, którą wspiera wysoka frekwencja. To jest normalne, że partie szukają swoich wyborców - oznajmił Łukasz Rzepecki, doradca Prezydenta.

"Potrafiliśmy zbudować konsensus"

- Zmiana władzy w Polsce jest konieczna - przekazała Paulina Hennig-Kloska. - Chcemy rozwiązywać problemy obywateli - dodała.

 

Polityk PSL powiedział, że jest dobra wiadomość dla obywateli. - Gdyby dziś odbywały się wybory, demokratyczna opozycja mogłaby skutecznie zawalczyć o miejsca w parlamencie - przekazał Zgorzelski.

 

W trakcie programu doszło do niewielkiej sprzeczki między politykami opozycji. - Zjedz kanapkę - powiedział Włodzimierz Czarzasty do Pauliny Henning-Kloski, na co posłanka zareagowała słowami: - Nie traktuj mnie jak dziewczynkę w przedszkolu.

 

Polityk Nowej Lewicy przekazał, że ciągła agresja jest niepotrzebna. - Mamy doświadczenia wspólnych startów, a nie było nam łatwo - dodał. - Potrafiliśmy zbudować konsensus - zauważył wicemarszałek Sejmu.

 

Według Czarzastego "szansa na wspólny start jest możliwa". - Nie ogłaszamy list, bo nie ma jeszcze kampanii wyborczej. Jesteśmy gotowi, jest tam przewidziane miejsce również dla Szymona Hołowni - dodał.

"Macie rosyjską twarz" vs. "Jesteście oszustami"

Poseł Kownacki stwierdził, że pytania, które PiS zadaje PO dotyczące wydatków na obronność wciąż pozostają bez odpowiedzi. - Ja byłem wiceministrem obrony, wiem co to znaczy 11 mld złotych niewydanych na wzmocnienia - stwierdził. 

 

- A co wy zrobiliście przez ostatnie siedem lat? - replikował Schetyna.

 

- Wydajemy dużo więcej niż jest zapisane w budżecie - odpowiedział poseł PiS.

 

- Co pan zrobił z uzbrojeniem? - kontynuował Schetyna. - Co zrobiliście z zamówieniami na śmigłowce Karakal? - dodał.

 

WIDEO: Sprzeczka w "Śniadaniu Rymanowskiego". "Macie rosyjską twarz" kontra "Jesteście oszustami"

- A dlaczego były likwidowane jednostki wojskowe na wschodniej stronie Polski? - zareagował Kownacki. - Odpowiem dlaczego pan milczy. Platforma Obywatelska ma twarz spacerów Tuska z Putinem na molo i papierosów Sikorskiego z Ławrowem. Macie rosyjską twarz - przekazał poseł PiS.

 

- To jest poniżej elementarnego poziomu przyzwoitości. Pan kłamie i manipuluje - ocenił Schetyna. - Zlikwidowaliście polskie uzbrojenie. Kupiliście samoloty dla rządu i zrezygnowaliście z kliku zakupów to była wasza "inwestycja" w polską obronność. Jesteście oszustami - przekazał polityk PO.

 

- Proszę spojrzeć, kto jakie umowy podpisuje - powiedział Kownacki.

 

- Nie ma zgody na to, abyście się posługiwali kłamstwem - odparł Schetyna.

"Ustawa nie naprawia wymiaru sprawiedliwości, ale umożliwia pozyskanie środków z KPO"

Goście Bogdana Rymanowskiego wypowiedzieli się także w sprawie ustaw sądowych. - Chcemy, aby Polska miała dobre sądownictwo i środki z KPO - przekazała Paulina Henning-Kloska. Dodała, że to jest cel działania Polski 2050.

 

- Rdzeń ustawy ws. sądownictwo jest do kosza - stwierdził Bosak. Dodał, że proponowane zmiany wprowadzają całkowity relatywizm prawny.

 

ZOBACZ: "Prezydenci i premierzy". Bielecki, Miller i Pawlak krytykują Hołownię

 

Poseł PSL zgodził się z posłem Konfederacji. - Z pewnością ona nie naprawia wymiaru sprawiedliwości, ale umożliwia pozyskanie środków z KPO - dodał Zgorzelski.

 

- Ważne, aby rozmawiać o tej ustawie - powiedział Schetyna. - Będziemy walczyć o poprawki w głosowaniu w Sejmie - przekazał.

 

Poseł PiS zauważył, że "dobrze byłoby tę ustawę przegłosować". - Mam wątpliwość czy KPO ruszy po tym projekcie - stwierdził Kownacki. - Bruksela ma dziś własne problemy. Walczyła o praworządność, a sama ma z nią problemy - przekazał.

 

- Pan prezydent jeszcze w tej sprawie nie podjął decyzji - powiedział Łukasz Rzepecki. Dodał, że Andrzej Duda ma w tej sprawie trzy możliwości. - Może ustawę podpisać, zawetować lub wysłać do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował doradca prezydenta.

"Jeżeli Ukraina nie wygra tej wojny, to Rosja przyjdzie do nas"

Bogdan Rymanowski przytoczył słowa Guya Verhofstadta, który powiedział, że w obliczu braku decyzji ws. przekazania Leopardów przez Berlin, to Polska powinna stanąć na czele koalicji, która przekaże ciężkie czołgi Ukrainie.

 

- Wciąż nie wiemy, w jakim trybie poszło wcześniejsze wsparcie dla Ukrainy - powiedział Bosak. - A pan Verhofstadt nie jest żadnym autorytetem. Rozbrojenie jest złe dla Polski - zauważył polityk Konfederacji.

 

Kownacki stwierdził, że Niemcy wciąż mają resentyment do Rosji. - Martwi mnie to, że przez to nie pomagają Ukrainie, że przez decyzję Scholza nie dochodzi do wsparcia naszych sąsiadów - przekazał poseł PiS. -  On ma krew ukraińskich dzieci na rękach - dodał.

 

- Jeżeli Ukraina nie wygra tej wojny, to Rosja przyjdzie po nas - stwierdził polityk partii rządzącej. - Wolę, aby ginęli w polskich czołgach Ukraińcy, a nie Polacy - przekazał Kownacki.

 

ZOBACZ: Ukraina. Mer Dniepru Borys Fiłatow: Oczywista zbrodnia wojenna, terror wymierzony w ludność cywilną

 

- Nie możemy wprost bez zgody Berlina przekazać Leopardów. Lepiej jednak, aby odbyło się to w sposób cywilizowany. Okaże się czy Niemcy są tacy - dodał poseł PiS.

Doradca prezydenta: Nie rozbrajamy się, kupujemy wciąż nowe uzbrojenie

- Dla Berlina dziś kompromitujące jest, że symbolicznie odpowiadają za przekazanie "enerdowskich hełmów" - powiedział Zgorzelski.

 

- Niemcy są zakładnikami swojej dawnej polityki. Zbudowali relację z Rosją, które trudno zmieniać - powiedział Schetyna. - Należy zbudować wspólny front, dlatego to tyle zajmuje czadu - dodał. Polityk PO zauważył, że przekazy medialne mówią, że Polska dała z siebie 100 proc.

 

- Nie rozbrajamy się, ale kupujemy wciąż nowe uzbrojenie - przekazał Rzepecki. - Prezydent Andrzej Duda zauważył, że wspieranie Ukrainy jest dziś priorytetem. Ukraina walczy dziś o wolną Europę - powiedział doradca prezydenta RP.

 

- Staramy się przekazać Niemcom, że robią źle. W tej sprawie niebawem odbędą się rozmowy w Warszawie - powiedział Czarzasty. - Jeśli Ukraina nie dostanie Leopardów i Abramsów, to przegra tę wojnę - dodał. Wicemarszałek zauważył, że o "naszej słabej pozycji świadczy to, że Polakiem nie została osoba odpowiedzialna w Unii Europejskiej za odbudowę Ukrainy".

 

- Pozycja Polski jest najsilniejsza od lat - odpowiedział Kownacki. - Widać to na wszystkich spotkaniach międzynarodowych - dodał. 

 

Poprzednie wydania "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii" można obejrzeć tutaj.

wka/mbl / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie