Wojna na Ukrainie. Wspólna deklaracja krajów bałtyckich ws. czołgów Leopard. Wzywają Niemcy

Technologie
Wojna na Ukrainie. Wspólna deklaracja krajów bałtyckich ws. czołgów Leopard. Wzywają Niemcy
bmvg.de
Czołg Leopard 2

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii złożyli deklarację dotyczącą natychmiastowego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Ich zdaniem Niemcy "jako wiodąca potęga europejska ponoszą szczególną odpowiedzialność" za pomoc Kijowowi walczącemu z Moskwą.

W piątek na spotkaniu w bazie Ramstein przedstawiciele 50 krajów wspierających Ukrainę dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej dla tego kraju. Nie udało się jednak dojść do porozumienia ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

 

ZOBACZ: Rosja: 14-latek przyniósł na lekcję granat. Ewakuowano ponad 1000 osób

 

Nowy szef ministerstwa obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w Ramstein, że "nie ma jednolitego podejścia w sprawie przekazania czołgów Leopard. Pokreślił, że wszystkie "za" i przeciw "należy starannie rozważać".  - Jest wielu sojuszników, którzy są przeciwni tej dostawie - dodał.

 

Postawa RFN w tej sprawie jest kluczowa, gdyż kraj, w którym produkowany jest sprzęt musi wyrazić zgodę na przekazanie do kraju niewchodzącego w skład NATO.

Wspólna deklaracja Łotwy, Litwy i Estonii

W sobotę szefowie MSZ - litewskiego Gabrielius Landsbergis, łotewskiego Edgars Rinkēvičs i estońskiego Urmas Reinsalu - wydali wspólne oświadczenie.

 

"Wzywamy Niemcy do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Jest to potrzebne, aby powstrzymać rosyjską agresję, pomóc Ukrainie i szybko przywrócić pokój w Europie. Niemcy, jako wiodąca potęga europejska ponoszą w tym zakresie specjalną odpowiedzialność" - przekazali.

 

 

Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie 11 stycznia oznajmił, że Polska przekaże Ukrainie kompanię Leopardów 2. Oznacza to, że w ręce Kijowa trafi 14 czołgów. Śladem Polski poszła Finlandia, która również jest gotowa przerzucić na front ukraiński część swoich pojazdów. Jest szansa, że do koalicji międzynarodowej dołączą też inne państwa. 

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Reznikow: Ukraińscy żołnierze będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce

 

Do Ukrainy mają trafić też m.in. Challengery z Wielkiej Brytanii, a według doniesień medialnych Francja rozważa przesłanie sowich czołgów Leclerc.

Polska gotowa na "niestandardowe działania"

Zgodę na przekazanie czołgów Leopard 2 krajowi nienależącemu do NATO muszą wydać Niemcy, które są producentem tego sprzętu. W piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział jednak w RMF FM, że Polska jest gotowa do podjęcia niestandardowych działań ws. Leopardów.

 

- Myślę, że jeżeli będzie twardy opór, to będziemy gotowi do podjęcia takich działań również niestandardowych, nawet jeżeli ktoś będzie się o to obrażał.  Ale nie wyprzedzajmy faktów, starajmy się doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej państw z nami skutecznie oddziaływało na Niemcy - wyjaśnił.

pgo/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie