Premier Mateusz Morawiecki o Donaldzie Tusku: Wujek Dobra Rada

Polska
Premier Mateusz Morawiecki o Donaldzie Tusku: Wujek Dobra Rada
PAP/Albert Zawada
Mateusz Morawiecki odniósł się do słów Donalda Tuska

"Po dłuższej nieobecności znowu pojawił się w Polsce specjalista od 'ratowania' polskich przedsiębiorstw" - tak wizytę Donalda Tuska w Raciborzu skomentował premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu nazwał lidera PO "Wujkiem Dobrą Radą".

Donald Tusk w piątek spotkał się w Raciborzu z załogą producenta kotłów energetycznych Rafako. Przedsiębiorstwo było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu tego bloku. Tauron wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań.

 

ZOBACZ: Tusk w Rafako. "Serce mi krwawi, że za darmo Niemcy tu wejdą z produkcją"

 

Rafako w całości kwestionuje żądania Taurona, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość. W zeszły piątek Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę 857,6 mln zł. Tauron uznał te roszczenia za nieuzasadnione.

Donald Tusk: Nie macie szans w starciu z państwowym molochem

- Niezależnie od tego, kto będzie rządził, to przyszłość polskiej energetyki zależy od takiej firmy jak Rafako - komentował Donald Tusk na spotkaniu. - Ci, którzy dziś rządzą, nie mogą zostawić sprawy tylko w relacji Tauron-Rafako, bo w starciu z państwowym molochem szans nie macie - zwrócił się do związkowców.

 

Szef PO powiedział, że Rafako trzeba ratować. - Nie wyobrażam sobie, że działania władzy i wielkiej spółki Skarbu Państwa było zniszczenie innej polskiej firmy - podkreślił.

 

- Mam nadzieję, że ze strony Taurona powiedzą, czy chcą pomóc rozwiązać problem, czy chcą dobić Rafako, bo ktoś ma tam jakieś swoje interesy. Ktoś gra, by ugrać coś dla siebie i chodzi tu o pieniądze - powiedział Tusk, nawiązując do zorganizowanej również w piątek konferencji Taurona.

 

Po spotkaniu Tusk zamieścił wpis na Twitterze, w którym bezpośrednio zwrócił się do premiera.

 

"Trzeba ratować polskie Rafako. Konieczne natychmiastowe decyzje. Mateusz, wajchę przełóż!" - napisał lider PO.
 

Mateusz Morawiecki komentuje wizytę Tuska

Na słowa i przemówienie Donalda Tuska zareagował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Szefa PO nazwał "specjalistą od 'ratowania' polskich przedsiębiorców" oraz "Wujkiem Dobrą Radą".

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o przekazaniu czołgów Ukrainie: Będziemy dalej cisnąć Niemcy

 

 

"Po dłuższej nieobecności znowu pojawił się w Polsce specjalista od 'ratowania' polskich przedsiębiorstw. Tak je ratował kiedyś, że bezrobotnych było ponad 2 miliony. Wujek Dobra Rada" - brzmi pełny wpis szefa polskiego rządu.

 

Do ostatnich słów Morawieckiego Tusk będzie mógł odnieść się po godz. 17:30 w piątek. Przewodniczący PO ma w planach spotkanie z mieszkańcami Lublina.

bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie