Dane GUS. "Średnia krajowa" to ponad 7 tys. zł.

Biznes
Dane GUS. "Średnia krajowa" to ponad 7 tys. zł.
pixabay/skyradar

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że wzrost płac jest mniej dynamiczny niż przewidywano.

"Średnia krajowa" wyniosła w grudniu 2022 roku 7329,96 zł brutto, a więc niespełna 7 procent więcej niż miesiąc wcześniej, gdy było to 6857,96 zł brutto.

 

Wynagrodzenie w grudniu 2022 roku wynosiło 6644,39 zł brutto, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 10,3 procenta, a to mniej niż prognozowano. Eksperci twierdzili, że wskaźnik ten wyniesie 12,5 proc. 

"Średnia krajowa" złamała granicę 7 tys. zł. Dane GUS

"Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały to mało. Wzrost o 10,3 proc. r/r w grudniu to bardzo mało. Spodziewaliśmy się, że nagrody roczne będą w tym roku bardzo hojne, żeby zrekompensować inflację. Okazały się natomiast skromne. I realny wzrost płac znowu w dół" - przekazali analitycy Pekao. 

 

 

To też dużo niżej niż wskaźnik inflacji konsumenckiej, który w ujęciu rocznym wyniósł 16,6 proc. 

Zatrudnienie wzrosło 

Z najnowszych danych wynika, że poziom zatrudnia w grudniu w porównaniu do listopada nie uległ zmianie. Natomiast wskaźnik ten rok do roku wyniósł 2,2 proc.

 

 

ap/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie