Australia: Inwazyjny gatunek ropuchy. Waży tyle, co noworodek

Świat
Australia: Inwazyjny gatunek ropuchy. Waży tyle, co noworodek
Twitter/@QldEnvironment
W Australii znaleziono inwazyjny gatunek ropuchy trzcinowej

Australijscy strażnicy zabili ropuchę trzcinową. Płaz należy do inwazyjnego gatunku, który zagraża innym zwierzętom. Odkryty w dziczy okaz ważył 2,7 kg, czyli mniej więcej tyle co noworodek.

Ropucha została zauważona przez strażników w Parku Narodowym Conway w Qeensland w Australii - poinformowała agencja AFP.

 

 

- Sięgnęłam w dół, złapałam ropuchę trzcinową i nie mogłam uwierzyć, jaka była duża i ciężka - powiedziała strażniczka parku Kylee Gray.

 

- Ropucha trzcinowa tej wielkości zje wszystko, co zmieści się w jej ustach, w tym owady, gady i małe ssaki - wyjaśniła. Zwierzę zostało zabrane i uśpione.

Ropucha trzcinowa została sprowadzona do Australii przez człowieka

Ropuchy trzcinowe zostały wprowadzone do środowiska w Queensland w 1935 roku w celu zwalczania chrząszcza trzciny cukrowej. Posunięcie miało jednak katastrofalne konsekwencje dla innych dzikich zwierząt.

 

ZOBACZ: USA. W zoo w Chicago urodziła się kolczatka. To gatunek ssaka, który składa jaja

 

Ropucha znaleziona przez strażników ważyła 2,7 kg, czyli prawie tyle, ile waży nowo narodzone dziecko. "Może być rekordzistą" - poinformował w oświadczeniu Departament Środowiska i Nauki stanu Queensland. Opisując ją jako "potwora", departament poinformował, że może trafić do muzeum w Queensland.

Ropucha trzcinowa stanowi zagrożenie dla innych zwierząt

Ze względu na rozmiar, strażnicy uważają, że była to samica. Płazy na wolności dożywają nawet 15 lat, nie wiadomo ile miał "potwór" zauważony w Australii. Samice ropuchy trzcinowej składają do 30 tys. jaj w sezonie. Te płazy przyczyniają się do lokalnego wyginięcia niektórych innych gatunków zwierząt.

msm/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie