Atak zimy na południu Polski. Wydano ostrzeżenia o trudnych warunkach na drogach

Polska
Atak zimy na południu Polski. Wydano ostrzeżenia o trudnych warunkach na drogach
Polsat News
Na południu Polski sypie śnieg

Obfite opady śniegu na południu Polski. Z tego powodu występują trudne warunki na drogach - przekazała reporterka Polsat News. Prognozy zapowiadają, że miejscami grubość pokrywy śnieżnej osiągnie 30 cm. - Następne kilka dni w Polsce to powrót zimy - poinformowała Anna Woźniak z IMGW.

W województwie podkarpackim nieustająco pada śnieg. Powoduje to coraz większe trudności na drogach. W miejscowości Łężany (woj. podkarpackie) samochód ciężarowy nie mógł podjechać na wzniesienie. Na drodze krajowej numer 19 powstał korek - przekazała reporterka Polsat News Katarzyna Szczyrek.

 

Dodała, że na Podkarpaciu trwają ferie. - Opady śniegu mogą smucić drogowców, ale z pewnością cieszą dzieci - zaznaczyła.

Intensywne opady śniegu. Trudne warunki na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad przekazała, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na drogach pracuje obecnie 787 pojazdów do odśnieżania i zimowego utrzymania nawierzchni.

 

 

Prognozy zapowiadają grubość pokrywy śnieżnej do 30 cm

IMGW przekazało, że prawie w całym kraju wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. - Następne kilka dni w Polsce to powrót zimy - poinformowała dyżurna synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak.

 

Dodała, że w czwartek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Wystąpią tam opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południowym wschodzie opady śniegu o natężeniu umiarkowanym.

 

WIDEO: Atak zimy na południu Polski. Wydano ostrzeżenia o trudnych warunkach na drogach

 

 

Opady śniegu w górach. Zagrożenie lawinowe 3 stopnia

"W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe! TOPR ogłosił 3 -ZNACZNY stopień zagrożenia lawinowego!" - ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

 

Ratownicy apelują, aby nie wybierać się na górskie wędrówki i zdecydowanie nie wchodzić powyżej schronisk.

 

Śnieżyce w Polsce

Na południu woj. podkarpackiego występują intensywne opady śniegu. Największa akumulacja występuje w rejonach górskich i podgórskich, gdzie temperatury powietrza i gruntu są ujemne. Na pozostałym obszarze wciąż temperatura jest dodatnia, przez co akumulacja śniegu jest mniejsza.

 

 

Temperatura maksymalna od minus 2 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich, do 3 na wschodzie kraju i 4 stopni nad morzem. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

 

 

W południowych powiatach Małopolski do piątku obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopienia i intensywnych opadach śniegu. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm.

Alerty pogodowe. Śnieg, wiatr, mróz

Alert obowiązuje w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim. O sytuacji na bieżąco informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

 

Policja apeluje o ostrożną jazdę. Pojawiające się co jakiś czas intensywne opady śniegu momentami paraliżują ruch samochodowy, zwłaszcza w rejonach górskich.

mbl/sgo/nb/bas/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie