Niemcy: Minister obrony Christine Lambrecht podała się do dymisji

Świat
Niemcy: Minister obrony Christine Lambrecht podała się do dymisji
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Christine Lambrecht

Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec zwróciła się do kanclerza Olafa Scholza o pozwolenie na złożenie dymisji - przekazała w poniedziałek agencja Reutera. Niemieckie media już w ubiegłym tygodniu spekulowały, że Lambrecht może zrezygnować ze stanowiska.

"Dzisiaj zwróciłam się do kanclerza o pozwolenie na złożenie dymisji z urzędu ministra obrony" - można przeczytać w oświadczeniu Christine Lambrecht, cytowanym przez agencję.

Reuters zwraca uwagę, że dymisja pojawiła się w momencie, gdy Niemcy znajdują się pod presją zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy, a "możliwości niemieckiej obronności został zakwestionowane, gdy kilka czołgów zostało wycofanych podczas ćwiczeń wojskowych". 

Dymisja niemieckiej minister obrony 

Niemieckie media już pod koniec ubiegłego tygodnia pisały o możliwej dymisji minister obrony. Doniesień nie komentowała ani Christine Lambrecht, ani Olaf Scholz.

 

Deutsche Welle spekulowało, że miejsce Lambrecht może zająć obecna pełnomocniczka Bundestagu do spraw sił zbrojnych Eva Hoegl.

 

Według portalu rezygnacja Lambrecht wiąże się z krytyką, która pojawiła się po sylwestrze, kiedy minister opublikowała nagranie, pozując na tle noworocznych fajerwerków. Jej nagranie zostało silnie skrytykowane ze względu na to, że minister mówiła o sytuacji w Ukrainie w tle było słychać wystrzały.

 

Po publikacji nagrania do dymisji Lambrecht wzywali członkowie Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).   

anw/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie