Zmiana na stanowisku dowódcy rosyjskich wojsk w Ukrainie. Putin powołał Walerija Gierasimowa

Świat
Zmiana na stanowisku dowódcy rosyjskich wojsk w Ukrainie. Putin powołał Walerija Gierasimowa
РИА Новости
Gen. Walerij Gierasimow

Szef Sztabu Generalnego Armii Rosyjskiej Walerij Gierasimow zastąpił gen. Siergieja Surowikina na stanowisku najwyższego dowódcy Rosji w Ukrainie - podała RIA Novosti. Surowikin został zdegradowany po trzech miesiącach - pełnił tę rolę zaledwie od października ubiegłego roku.

Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji został nowym dowódcą sił rosyjskich w Ukrainie - poinformowała w środę RIA Novosti, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Do zadań mianowanego przez Siergieja Szojgu generała będzie należeć koordynacja działań połączonych sił biorących udział w "specjalnej operacji wojskowej" Moskwy w Ukrainie.

 

Zastępcą Gierasimowa ma być Siergiej Surowikin, który wcześniej pełnił tę funkcję. Zastępcami nowego dowódcy będą także: szef Wojsk Lądowych Rosji Oleg Saliukow i zastępca szefa Sztabu Generalnego Aleksiej Kim.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Generał Walerij Gierasimow ranny pod Iziumem. Został pilnie ewakuowany

 

Władimir Putin awansował Siergieja Surowikina, okrzykniętego przez rosyjskie media "Generałem Armagedonem" za jego rzekomą bezwzględność, na najwyższego dowódcę pola bitwy w październiku ubiegłego roku, po serii ukraińskich kontrofensyw, które odwróciły bieg konfliktu.

 

Po brutalnych działaniach wojskowych wymierzonych w ludność cywilną Aleppo, gdzie nadzorował bombardowanie miasta, przylgnął do niego pseudonim "Rzeźnika z Syrii".

 

 

Rosyjski MON wyjaśnił w komunikacie, że zmiany mają na celu "zwiększenie efektywności" zarządzania operacją wojskową na terenie Ukrainy. Resort stwierdził ponadto, że "podwyższenie kierownictwa operacji specjalnej" jest odpowiedzią na wzrost skali zadań, jakie stawia sobie rosyjskie wojsko, a także na potrzebę bliższej współpracy pomiędzy różnymi oddziałami wojskowymi.

 

Agencja Reutera przypomniała, że Gierasimow - podobnie jak Szojgu - był krytykowany przez prokremlowskich blogerów wspierających działania wojenne za liczne niepowodzenia Rosji na froncie i brak zwycięstwa w kampanii, na którą Moskwa liczyła w krótkim czasie.

 

Agencja UNIAN: Prowojenni publicyści w Rosji są "wzburzeni" odsunięciem Surowikina

Jak wynika z informacji ukraińskiej agencji UNIAN, decyzja o zmianie na stanowisku dowódcy rosyjskich wojsk w Ukrainie nie spodobała się zaangażowanym w wojenną propagandę blogerom, którzy na bieżąco komentują przebieg działań Moskwy na ukraińskim froncie.

 

Prowojenni internetowi publicyści i komentatorzy w Rosji według mediów mają być wzburzeni decyzją ministerstwa obrony, na podstawie której gen. Siergiej Surowikin został odsunięty od dowodzenia inwazją w Ukrainie. Mianowanie na jego miejsce szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego również nie zyskało aprobaty blogosfery, popierającej zdecydowane działania "Rzeźnika z Aleppo".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja twierdzi, że zabiła 600 ukraińskich żołnierzy. Kijów zaprzecza

 

"Większość Rosjan jest zgodna, że ministerstwo obrony przygotowuje ich do klęski, Surowikina stawiają za przykład jako zwierzchnika armii pozbawionego zasad i żądnego krwi" - czytamy na stronach ukraińskiej agencji. "Otumanieni propagandą" Rosjanie boją się scenariusza, w którym nastąpi "osłabienie agresji rosyjskiej wobec Ukrainy" - twierdzi UNIAN.

 

Z kolei rosyjski oddział BBC przypomniał, że gen. Surowikin zyskał zarówno rozpoznawalność jak i popularność wśród Rosjan m.in. dzięki bezprecedensowemu pokazywaniu go we wspieranych przez rząd Putina mediach.

 

Moskiewskich blogerów nie zraziła do generała nawet głośna wojenna porażka, jaką było wycofanie się z Chersonia i oddanie go Ukraińcom.

Kim jest gen. Walerij Gierasimow, nowy dowódca wojsk rosyjskich w Ukrainie?

76-letni szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej został mianowany na to stanowisko 9 listopada 2012 roku. Pełni też rolę zastępcy ministra obrony Federacji Rosyjskiej. Pochodzi z Kazania, a swoją militarną karierę rozpoczynał w jednostkach pancernych.

 

Na początku służył w Północnej Grupie Wojsk w Polsce, gdzie awansował do rangi dowódcy batalionu czołgów. W latach 2001-2003 kierował 58. Armią podczas drugiej wojny czeczeńskiej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Generał Walerij Gierasimow wysłany na front. Kara od Putina?

 

Zanim został szefem sztabu, dowodził w strukturach Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego, a następnie przez trzy lata, do 2009 roku był dowódcą Leningradzkiego Okręgu Wojskowego. Dowodzenie Centralnym Okręgiem przypadło mu w kwietniu 2012 roku.

 

W kwietniu 2014 został dodany do listy osób, przeciwko którym Unia Europejska wprowadziła sankcje "w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy".

 

5 sierpnia 2015 prokuratura wojskowa Ukrainy ogłosiła Walerija Gierasimowa "głównym ideologiem wojny w Donbasie".

map/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie