USA. Awaria systemu komputerowego na amerykańskich lotniskach. Loty wstrzymane

Świat
USA. Awaria systemu komputerowego na amerykańskich lotniskach. Loty wstrzymane
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/wz-digital-photography
W Stanach Zjednoczonych doszło do awarii systemu NOTAM

W Stanach Zjednoczonych doszło do awarii systemu NOTAM, który odpowiada m.in za ostrzeganie o zagrożeniach pilotów, zmianach w procedurach i przekazywanie danych o bieżącej sytuacji na lotniskach. Całkowicie wstrzymano ruch lotniczy w kraju. Wznowiono go około godz. 15 czasu polskiego. W sumie opóźnionych zostało 5417 lotów, a 908 odwołano.

"Awaria i prace nad jej naprawą wpływają na operacje lotnicze w przestrzeni powietrznej nad całym krajem" - przekazała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa.

 

Nie poinformowano, co spowodowało awarię. 

 

"System, który uległ awarii wysyła informacje o zagrożeniach do wszystkich pilotów komercyjnych linii lotniczych" - podają linie lotnicze United Airlines.

CNN: 5417 lotów opóźnionych

W sumie opóźnionych zostało 5417 lotów, a 908 odwołano - poinformowało CNN.

 

 

Awaria spowodowała, że na wielu krajowych lotniskach utknęli pasażerowie. "Newsweek" informuje, że część z nich dowiedziała się o problemach, będąc już na pokładzie samolotu. 

 

Biały Dom poinformował, że nie ma śladu ataku cybernetycznego, zlecił jednak przeprowadzenie śledztwa mającego zbadać przyczyny awarii.


- Samoloty mogą lądować, jednak niemożliwe są ich starty - przekazał Joe Biden. 

 

Około godz. 15 Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała, że po nocnej awarii ruch lotniczy jest stopniowo przywracany w całym kraju.

 

 

 

dsk/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie