Wielka Brytania. Rakieta LauncherOne nie weszła na orbitę. Powodem niepowodzenia "anomalia"

Technologie
Wielka Brytania. Rakieta LauncherOne nie weszła na orbitę. Powodem niepowodzenia "anomalia"
materiały prasowe/Virgin Orbit

Nie powiodła się próba umieszczenia na orbicie rakiety LauncherOne, która miała umieścić tam małe satelity. To było pierwsze wystrzelenie rakiety kosmicznej z terenu Europy Zachodniej. Przyczyną fiaska była bliżej nieokreślona przez przez firmę Virgin Orbit "anomalia".

W poniedziałek z Kornwalii w Wielkiej Brytanii wystartował specjalnie dostosowany do misji Boeing 747 "Cosmic Girl" firmy Vergin Orbit, którego zadaniem było wystrzelenie rakiety LauncherOne. Ta miała umieścić na orbicie dziewięć satelitów. 

Przyczyną fiaska "anomalia"

Po niespełna dwóch godzinach od startu samolotu Vergin Orbit, która jest spółką zależną Virgin Group, konglomeratu należącego do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona poinformowała, że próba nie powiodła się. Christopher Relf, dyrektor inżynierii systemów Virgin Orbit podał, że rakieta nie weszła na orbitę z powodu "anomalii". - Przyglądamy się informacjom i danym, które otrzymaliśmy - powiedział i dodał, że niebawem zostaną ujawnione bardziej szczegółowe informacje. 

 

ZOBACZ: Rakieta uderzy w Księżyc. Eksperci: wystrzeliły ją Chiny, a nie SpaceX Elona Muska

 

"Cosmic Girl", z którego wystrzelona została rakieta bezpiecznie wrócił na ziemię. 

 

LauncherOne miała osadzić dziewięć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jeden z satelitów, Stork-6, należy do polskiej firmy SatRev i miał przekazywać obrazy powierzchni Ziemi. 

Inwestycja w rozwijający się rynek kosmiczny

"Od stycznia 2021 roku amerykańska firma przeprowadziła cztery udane starty z pustyni Mojave w Kalifornii. Firma doświadczyła też jednej porażki. Pierwsza próba startu Virgin Orbit z Kalifornii w maju 2020 roku nie powiodła się z powodu problemu z silnikiem" - przypomina CNN.

 

"Satelity znajdujące się w poniedziałek na pokładzie należały do siedmiu klientów, w tym firm prywatnych i agencji rządowych. Oczekiwano, że satelity będą wykorzystywane m.in. do zapobiegania nielegalnemu handlowi, przemytowi i terroryzmowi" - podała firma w piątkowym komunikacie.

 

ZOBACZ: Rakieta Falcon-9 od SpaceX zderzy się z Księżycem. Co planuje Elon Musk?

 

Wielka Brytania od kilu lat pracuje nad komercyjnymi satelitami, które pozwolą zwiększyć udziały w rozwijającym się rynku kosmicznym, który według szacunków Morgan Stanley może być wart ponad 1 bilion dolarów do 2040 roku. 

ap/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie