USA. Pierwsza w historii szczepionka dla pszczoły miodnej

Świat
USA. Pierwsza w historii szczepionka dla pszczoły miodnej
Pszczoła miodna

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa wydało zgodę na użycie pierwszej w historii szczepionki dla pszczoły miodnej. To może być przełom w walce ze śmiertelną chorobą, która od lat nawiedza pasieki.

Szczepionka ma zapobiegać śmiertelnej zakaźnej chorobie pszczół, nazywanej powszechnie "zgnilcem amerykańskim". Wbrew tej terminologii to groźne dla owadów schorzenie nie pojawia się jedynie za oceanem.

Śmiertelna choroba pszczół miodnych

Występuje na terenie niemal całej Polski i można o nim przeczytać chociażby przy drogach w polskich wsiach. Na niektórych obszarach kierowcy natkną się na tajemnicze tabliczki: "Zgnilec amerykański - obszar zapowietrzony".

 

W Polsce choroba ta zwalczana jest z urzędu przez służby weterynaryjne. O jej występowaniu informują właśnie przydrożne znaki.

Zgnilec amerykański. Bakteria namnaża się błyskawicznie

Chodzi o zgnilca amerykańskiego, którego wywołuje bakteria lasecznika. Namnaża się błyskawicznie, a zarażone nią larwy gniją w zasklepionej komórce i umierają w ciągu średnio czterech dni. Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy pszczelarze, chcąc uratować pasiekę, są zmuszeni do spalenia całego ula, wraz z jej mieszkańcami.

 

W grę nie wchodzą także antybiotyki, które mogłyby przeniknąć do miodu i wywoływać później zatrucia u ludzi. Wraz z szczepionką pojawiła się jednak nadzieja na bardziej humanitarne sposoby walki z bakterią paenibacillus larvae wywołującą chorobę pszczół.

Szczepionka dla pszczół. Nadzieja dla pszczelarzy

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) wydało zgodę na użycie pierwszej takiej w historii szczepionki dla pszczoły miodnej. Warunkowa zgoda dotyczy zawodowych pszczelarzy i została opracowana przez amerykańską firmę biotechnologiczną Dalan Animal Health.


Nowa szczepionka zawiera nieaktywną wersję bakterii wywołującej zgnilca. Bakteria jest najpierw mieszana z cukrową pożywką dla owadów, z której pszczoły robotnice przygotowują mleczko pszczele - jedyny pokarm królowej. Ta przyjmuje pokarm i zachowuje część szczepionki w swoich jajnikach. Zdaniem firmy, dzięki temu larwy pszczół uzyskają odporność na chorobę w momencie wylęgania się.

Zgnilec amerykański. Czy zagraża ludziom?

Zgnilec złośliwy, bo taka jest fachowa nazwa choroby, nie zagraża człowiekowi. Nie oznacza to jednak, że jej występowanie nie wpływa na ludzi pośrednio. Zgnilec może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych.

 

Jest to też przede wszystkim choroba wysoce zakaźna i może przenosić się także na sąsiednie pasieki.

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie