Pogrzeb Benedykta XVI. Pierwsza taka uroczystość w historii

Świat
Pogrzeb Benedykta XVI. Pierwsza taka uroczystość w historii
PAP/Radek Pietruszka
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Watykanie

Rozpoczęła się msza pogrzebowa Benedykta XVI. Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież przewodniczy uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika. Władze Rzymu oczekiwały, że we mszy weźmie udział około 100 tysięcy osób. Na placu św. Piotra pojawili się przywódcy z ponad 30 krajów. Ceremonii towarzyszą będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Benedykt XVI, który stał na czele Kościoła od 2005 do 2013 roku, zmarł 31 grudnia w wieku 95 lat w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji.

 

Przez trzy dni jego ciało było wystawione w bazylice Świętego Piotra, gdzie hołd oddało mu prawie 200 tysięcy osób.

 

Wieczorem w środę ciało zostało złożone w cyprysowej trumnie. Znalazły się w niej także watykańskie monety i medale wybite w czasie, gdy stał na czele Kościoła, a także jego paliusze i specjalny tekst opisujący jego pontyfikat.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek pierwszy raz zabrał głos ws. śmierci Benedykta XVI

 

W czwartek przed godziną 9 rano trumna zostanie wyniesiona na plac Świętego Piotra, gdzie na początek mszy będą już czekać tysiące ludzi. Wtedy rozpocznie się odmawianie różańca.

Pogrzeb Benedykta XVI. Prezydent i premier pojawią się w Watykanie

W mszy uczestniczą dwie oficjalne delegacje - z Włoch, a także z Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu będą szefowie państw i rządów: prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.

 

Obecność innych przywódców będzie mieć charakter prywatny. Będą wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Nie żyje Benedykt XVI. Papież w 2006 roku odwiedził Polskę

 

Mszę pod przewodnictwem Franciszka przy ołtarzu odprawiać będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re ze względu na problemy papieża z poruszaniem się.

Pogrzeb Benedykta XVI. Zmodyfikowana formuła uroczystości

Jak wyjaśnił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, liturgia będzie zbliżona do tej przygotowanej na pogrzeb papieża. Zaznaczył zarazem, że zostanie ona zmodyfikowana tak, aby była dostosowana do okoliczności. A są one nadzwyczajne, tak jak wyjątkowa była sytuacja od 13 marca 2013 roku, czyli od wyboru Franciszka i obecności jego emerytowanego poprzednika. W liturgii nie będzie zatem bezpośrednich odniesień i modlitw nawiązujących do śmierci papieża.

 

Po zakończeniu mszy Franciszek odprawi końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki watykańskiej.

 

ZOBACZ: Śmierć Benedykta XVI. Abp Mieczysław Mokrzycki: Ojciec Święty bardzo ukochał Polskę

 

Jednocześnie przypomina się, że zgodnie z życzeniem Benedykta XVI uroczystości będą skromne.

 

Po mszy, transmitowanej do wielu krajów świata, odbędzie się ceremonia złożenia trumny w grobie w Grotach Watykańskich. Wcześniej pochowany był tam św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011, czyli do beatyfikacji św. Jan Paweł II.

 

Cyprysowa trumna zostanie opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej i drewnianej.

 

Prywatna uroczystość złożenia trumny do grobu nie będzie transmitowana.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie