Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 116 czołgów M1A1 Abrams

Polska
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 116 czołgów M1A1 Abrams
PAP/Marcin Obara
Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 116 czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowę na pozyskanie 116 czołgów M1A1 Abrams. - Można powiedzieć, że batalion złożony z czołgów Abrams będzie już w tym roku na wyposażeniu Wojska Polskiego (WP) - zaznaczył i dodał, że proces dostaw tego kontraktu zakończy się w przyszłym roku.

Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3. Błaszczak zakup tych pierwszych zatwierdził w środę. W ramach tej umowy armia dostanie 116 czołgów. 

 

- Bardzo dziękuję, że doszliśmy do takiego etapu naszej współpracy, w których możemy mówić już o bardzo wymiernych konkretach wzmacniania relacji polsko-amerykańskich, czego dowodem jest zatwierdzona przeze mnie umowa w sprawie pozyskania 116 czołgów Abrams na wyposażenie Wojska Polskiego - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

 

 

Pierwsze sztuki trafią już w tym roku, a proces dostaw zakończy się w przyszłym. Wozy techniczne oraz pakiet wsparcia jest zagwarantowany w tej umowie.

 

Trwają jeszcze prace nad pozyskaniem dużej ilości amunicji. - Jesteśmy na dobrej drodze, żeby szybko tę umowę sfinalizować - zapewnił szef MON. 

 

Polska armia jeszcze w tym roku ma mieć batalion Abramsów

Polscy czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams, dzięki czemu będą mogli szybko przejść do wykonywania swoich obowiązków na nowym sprzęcie w Wesołej pod Warszawą. - Bardzo dziękuję za tę ścisłą współpracę wojskową polsko-amerykańską. Dziękuję za ćwiczenia, które odbywają się w zasadzie ciągle - pokreślił. 

 

- Można powiedzieć, że batalion złożony z czołgów Abrams będzie już w tym roku na wyposażeniu Wojska Polskiego - zaznaczył Błaszczak.

 

Podkreślił też, że "namacalna, bliska współpraca służy" bezpieczeństwu Polski, ale też całej wschodniej flanki NATO. 

 

 

Minister przekonywał, że sprzętem, który stanowi najsilniejszy element w polityce odstraszania potencjalnego agresora są właśnie czołgi. - W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę na rzecz pozyskania dla WP 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. Te czołgi dotrą do nas pod koniec 2024 roku - przypomniał. 

 

W ubiegłym roku do Polski trafiły pierwsze wyrzutnie Patriot, w tym mają przybyć pierwsze systemy HIMARS.

ap/ sgo / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie