Władimir Putin wręczył Siergiejowi Surowikinowi najwyższy order wojskowy. "Za mordowanie Ukraińców"

Świat
Władimir Putin wręczył Siergiejowi Surowikinowi najwyższy order wojskowy. "Za mordowanie Ukraińców"
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
Władimir Putin i Siergiej Surowikin

Władimir Putin nagrodził m.in. Siergieja Surowikina najwyższym orderem wojskowym w Federacji Rosyjskiej - powiadomiła w sobotę rosyjska agencja Ria Nowosti. "Jeden seryjny morderca i terrorysta nagradza drugiego seryjnego mordercę i terrorystę" - skomentował Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

Surowikin otrzymał od Putina Order Świętego Jerzego III klasy - najwyższy order wojskowy w Rosji. Zgodnie ze statutem, order otrzymywany jest za "przeprowadzenie operacji wojskowych w obronie ojczyzny przed zewnętrznym wrogiem, zakończonych całkowitym rozgromieniem wroga".

 

Putin wręczył też Surowikinowi "mały podarunek i uścisnął dłoń".

Heraszczenko: Medal za osiągnięcia w mordowaniu Ukraińców

Moment wręczania nagrody został nagrany i udostępniony w mediach, skomentował je Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

 

"Putin przyznał Surowikinowi medal za jego osiągnięcia w mordowaniu Ukraińców. Jeden seryjny morderca i terrorysta nagradza drugiego seryjnego mordercę i terrorystę. W tym samym czasie mają miejsce masowe zabójstwa cywilów z ich rozkazów. Sylwester..." - napisał.

 

 

Siergiej Surowikin jest rosyjskim wojskowym, dowodzi wojskami rosyjskimi podczas wojny w Ukrainie. Surowikin znany jest z brutalnych metod. Prokremlowskie media powiadomiły, że odznaczenie z rąk Putina zostało przyznane za "odwagę i poświęcenie". Według agencji, odznaczenie w piątek otrzymał również Michaił Tepliński, dowódca Sił Powietrznych Rosji.

Noworoczne przemówienie Putina

W piątek w rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano noworoczne przemówienie Władimira Putina, w którym oskarżył on Zachód o "wykorzystywanie Ukrainy w celu osłabienia Rosji". - Przez lata zachodnie elity obłudnie zapewniały nas o ich pokojowych intencjach - mówił, cytowany przez agencję Reutera.

 

WIDEO. Rosja: Władimir Putin wręczył ordery dla wojskowych

 

- W rzeczywistości pod każdym względem zachęcały one neonazistów, którzy prowadzili jawny terroryzm przeciwko ludności cywilnej w Donbasie - dodał. Podczas przemówienia Putin zapewnił, że nikomu "nie pozwoli" na osłabienie i podzielenie Rosji.

 

ZOBACZ: Propagandysta Putina ostrzega Polskę. Mówi o wkroczeniu wojsk do Warszawy

 

Przemówienie w 2022 roku nie powstało na tle Kremla, jak było do tej pory, ale w otoczeniu żołnierzy, którzy rzekomo biorą udział w wojnie w Ukrainie. Na powyższym nagraniu widać żołnierzy, którzy po przygotowaniu przemówienia, składali sobie życzenia z Putinem, popijając szampana. 

anw/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie