Abp Gądecki: Benedykt XVI to jeden z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci

Świat
Abp Gądecki: Benedykt XVI to jeden z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Z wielkim smutkiem, ale z i z głęboką wiarą przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca papieża emeryta Benedykta XVI, jednego z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci - oświadczył w sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W sobotę rano w Watykanie zmarł Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

 

"Z wielkim smutkiem, ale z i z głęboką wiarą przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca papieża emeryta Benedykta XVI, jednego z najwybitniejszych Następców św. Piotra ostatnich stuleci, człowieka głębokiej wiary, genialnego teologa, wieloletniego współpracownika Jana Pawła II" - poinformował abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

 

Jak dodał, Benedykt XVI był wiernym i oddanym przyjacielem Polski i Polaków. "Choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Benedykt XVI zmarł o godz. 9:34

"Razem z całym Kościołem w Polsce dziękujemy za piękne życie i pontyfikat papieża Benedykta XVI, ufając, że przyniosą one błogosławione plony w przyszłości" - dodał abp Gądecki.

 

Benedykt XVI zmarł o godzinie 9:34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej rezygnacji w 2013 r.

 

Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia. 

zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie