Sauny na kołach dla żołnierzy. Estonia wspiera Ukrainę

Świat
Sauny na kołach dla żołnierzy. Estonia wspiera Ukrainę
Facebook/Ilmar Raagi

Chociaż w Estonii mieszka dwa razy mniej ludzi niż w Berlinie, to kraj ten wiedzie prym w Europie w kwestii wspierania Ukrainy. Tallin udziela Kijowowi pomocy militarnej, humanitarnej i dyplomatycznej. Teraz nadszedł czas na... sauny na kołach dla ukraińskich żołnierzy, które już dotarły na front.

Estonia, jeden z najmniejszych krajów UE, dostarczyła broń na Ukrainę jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji. Według statystyk Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, graniczący z Rosją kraj bałtycki wsparł Ukrainę bardziej niż jakikolwiek inny kraj na świecie w stosunku do całkowitego produktu krajowego brutto.

"Wiele istnień zostałoby uratowanych"

Pod względem dostaw broni Estonia wyprzedza w statystykach także znacznie większe i silniejsze finansowo kraje europejskie, takie jak Włochy czy Hiszpania - przypomina dpa.

 

ZOBACZ: Ławrow: Propozycje dotyczące "demilitaryzacji" i "denazyfikacji" Ukrainy są dobrze znane Kijowowi

 

Premier Estonii zaapelowała niedawno do innych państw o większą pomoc Kijowowi. 

 

- Wzywam wszystkich sojuszników, w tym Niemcy, do wysłania Ukrainie wszystkiego, co jest potrzebne do obrony - powiedziała Kaja Kallas. - Gdyby wszyscy sojusznicy wysłali broń już w styczniu lub lutym, wiele istnień ludzkich zostałoby uratowanych - dodała.

Busy i generatory prądu

Przed świętami estoński rząd podjął decyzję o udzieleniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. - Będzie to głównie sprzęt indywidualny, bo o to specjalnie prosili nas Ukraińcy - powiedział minister obrony tego kraju minister obrony Hanno Pevkur.

 

ZOBACZ: Ukrainiec odzyskał wzrok po 30 latach. "Zaczynam nowe życie"

 

Do Ukrainy trafią m.in. zimowe mundury polowe, środki ochrony indywidualnej oraz drony. Do walczącego o swoją wolność kraju trafi wkrótce również 11 busów podarowanych przez estońskie ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo gospodarki i komunikacji oraz urząd ds. transportu, a także 11 generatorów prądu przekazanych przez tamtejsze ministerstwo kultury oraz przedsiębiorstwo Mootor Grupp.

 

Minister gospodarki i komunikacji Estonii Riina Sikkut przypomniała natomiast, że na Ukrainę wysłano dotychczas 44 busy mające pomóc przywrócić transport publiczny ukraińskich miast. Przekazaną dotąd przez Estonię Ukrainie pomoc humanitarną wyceniono na 23,1 mln euro.

Sauny na kołach

Estończycy nie zapominają również o potrzebach żołnierzy. Na front trafiły bowiem sauny i pralnie na kółkach.

 

- Pracowaliśmy nad nim wiele miesięcy. Teraz projekt "Sauna dla Ukrainy" stał się rzeczywistością - powiedział estoński reżyser i scenarzysta Ilmar Raag, który był pomysłodawcą akcji. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wigilia ukraińskich żołnierzy. Tak świętowali na froncie


- Na razie będzie działał kompleks trzech maszyn, ale nie zatrzymamy się na tym. Trzeba pamiętać, że na froncie nasza sauna nie będzie stała w bezpiecznym miejscu i nie będzie miała łatwego dostępu do infrastruktury. Dlatego wszystko musi być dokładnie przemyślane, by działało bez zarzutu - podkreślił.

 

Jak to działa? Te trzy maszyny - to pralnia, sauna i samochód wspierający. Dlaczego maszyna wspierająca? Ponieważ musimy dowieźć generatory i dostarczyć wodę do pralek i pryszniców plus oczywiście sauna. Wyobraźcie sobie, że to urządzenie zużywa dziennie osiem ton wody. To jest bardzo dużo, ale damy radę - dodał.

 

WIDEO: Mobilne sauny dla ukraińskich żołnierzy

 

 

Mężczyzna opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie pierwszych żołnierzy korzystających z mobilnej sauny.

 

dk/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie