Nowa propagandowa reklama z Rosji. W roli głównej zupa z chomika

Świat
Nowa propagandowa reklama z Rosji. W roli głównej zupa z chomika
Twitter/NEXTA
W trwającym ponad minutę propagandowym klipie telewizji Russia Today poznajemy rodzinę z Europy spędzającą wspólnie święta

Rosyjska telewizja Russia Today opublikowała nowe wideo, na którym ostrzega Europejczyków przed tegoroczną zimą. Według propagandowego klipu mieszkańcy Starego Kontynentu będą musieli podejmować dramatyczne decyzje, aby przeżyć najbliższe święta.

"Noworoczna reklama rosyjskich propagandzistów" - brzmi napis przy wideo, który udostępniła na swoim profilu proukraińska agencja informacyjna NEXTA.

 

Trwający kilkadziesiąt sekund promocyjny klip telewizji Russia Today pokazuje mieszkającą w Europie rodzinę zasiadającą do wigilijnego stołu. Nagranie rozpoczyna się od gwiazdki w 2021 roku, podczas której córka występującej w spocie pary dostaje w prezencie chomika, z charakterystyczną czerwoną kokardką. Wszyscy są uśmiechnięci, a w tle świeci kolorowa choinka.

 

 

Następna scena już nie jest tak pozytywna. Widać w niej to samo mieszkanie i bohaterów, ale tym razem od poprzednich świąt minął dokładnie rok, a pomieszczenie pozbawione jest tradycyjnych ozdób i lampek.

 

Pozbawiona ogrzewania oraz prądu, zdesperowana i zziębnięta rodzina próbuje wykorzystać do wytwarzania energii gryzonia, który choć na chwilę jest w stanie, dzięki specjalnemu mechanizmowi skonstruowanemu przez pana domu, zapalić bożonarodzeniową instalację.

 

ZOBACZ: Propagandowe nagranie Gazpromu. Na filmie odcina gaz, a w Europie nastaje "epoka lodowcowa"

 

Ostatnia scena to Wigilia w 2023 roku, podczas której mieszkanie jest zrujnowane, a siedząca przy stole ciepło ubrana rodzina przygotowuje się do zjedzenia posiłku. Z pierwszego planu zniknęła klatka pokazywanego wcześniej zwierzęcia. W pewnej chwili okazuje się, że w podanej do obiadu zupie znalazła się wstążka, która wcześniej należała do ukochanego przez występującą na filmie dziewczynkę chomika.

Rosjanie straszą Europę mroźną zimą. Kuriozalna propaganda

"Pojawiły się informacje, że wideo jest oparte na prawdziwych wydarzeniach gdzieś na rosyjskich prowincjach, ale propagandyści nie mieli trudności z dodaniem napisów do filmu i zaprezentowaniem go jako 'zamrażanie Europy'" - czytamy na profilu NEXTY.

 

Spot kończy się napisem: "Wesołych, 'antyrosyjskich' świąt".

 

To już kolejny raz, gdy Rosjanie próbują straszyć Europejczyków srogą zimą i kryzysem energetycznym. We wrześniu Gazprom opublikował w internecie spot zatytułowany "To będzie długa zima". Na nagraniu pracownik spółki zakręca kurek z gazem, co skutkuje wywołaniem w Europie "epoki lodowcowej".

 

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie