Szojgu odwiedza "wysunięte pozycje". Wpadka rosyjskiej propagandy

Świat
Szojgu odwiedza "wysunięte pozycje". Wpadka rosyjskiej propagandy
Telegram MON Rosji/Google Maps
Internauci zlokalizowali miejsca, które Szojgu oglądał ze śmigłowca

Siergiej Szojgu pochwalił się nagraniem, na którym odwiedzał żołnierzy walczących na "wysuniętych pozycjach". Film przeanalizowali internauci i ustalili, że rosyjskiemu ministrowi obrony do "wysuniętych pozycji" na froncie sporo zabrakło.

W niedzielę Rosjanie pokazali nagranie ze swoim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Jak poinformowano w komunikacie resortu obrony, "minister przeprowadził inspekcję zgrupowania wojsk w strefie operacji specjalnej".

 

"Operacja specjalna" to rosyjskie określenie dla inwazji na Ukrainę. Dalej MON stwierdza w oświadczeniu, że Szojgu latał śmigłowcem między "rejonami stacjonowania wojsk" i "sprawdził wysunięte pozycje rosyjskich jednostek w strefie specjalnej operacji wojskowej". Pokazano też film z ministerialnej inspekcji.

 

Zielona trawa i charakterystyczny okop

Najpierw na "bohaterskie" nagranie zareagował doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Zwrócił uwagę, że na nagraniu widać zieloną trawę, a mamy połowę grudnia.

 

 

Dzień później propagandowy klip poddali analizie internauci i szybko ustalili, gdzie powstało nagranie. W tym kontekście niełatwo mówić o "wysuniętych pozycjach" rosyjskich wojsk.

 

Charakterystyczny okop na zdjęciu satelitarnymGoogle Maps
Charakterystyczny okop na zdjęciu satelitarnym

 

Na filmie w pewnym momencie widać charakterystyczny okop w kształcie okręgu. Jak się okazuje, to miejsce znajduje się z dala od linii frontu.

 

ZOBACZ: Rosja: Eksplozja i pożar w rafinerii w Angarsku. Dwie osoby nie żyją

 

Ów okop jest zlokalizowany na północy Krymu, w pobliżu miejscowości Armiańsk, około 80 kilometrów w linii prostej na południe od miejsc, w których toczą się walki.

jk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie