Jarosław Kaczyński w "Gazecie Polskiej": Rosja była zaskoczona postawą Polski. Opozycja nie pomagała

Polska
Jarosław Kaczyński w "Gazecie Polskiej": Rosja była zaskoczona postawą Polski. Opozycja nie pomagała
PAP/Leszek Szymański
Jarosław Kaczyński

- Rosjanie byli zaskoczeni zdecydowaną postawą Polski i przygotowaniem do odparcia ataku - powiedział w opublikowanym fragmencie wywiadu dla "Gazety Polskiej" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził, że wiedział o możliwym wybuchu wojny w Ukrainie. Mówiąc o przygotowaniach do obrony dodał, że "opozycja w nich nie pomagała".

"Tak, wiedzieliśmy o tym" - odpowiedział Jarosław Kaczyński na pytanie czy jego środowisko wiedziało o wybuchu konfliktu w Ukrainie.

 

"Choć mogę już powiedzieć, że pewne analizy dość długo sugerowały, iż działania wskazujące na Ukrainę jako cel agresji mogły być tzw. maskirowką (maskowaniem operacyjnym - red.), a prawdziwy kierunek ataku był na północy" - dodał.

 

Przekazał, że z "czasem sytuacja stawała się coraz bardziej oczywista i jednoznaczna".

 

"Sprawiało to wrażenie, jakby opozycja była po części wciągnięta w plan"

 

Na pytanie czy Rosjanie zostali zaskoczeni zdecydowaną postawą Polski i przygotowaniem do odparcia ataku, prezes PiS stwierdził, że tak było. Kaczyński dodał, że "jak wszyscy dobrze pamiętają, opozycja nam w tej obronie nie pomagała". 

 

ZOBACZ: Jan Krzysztof Ardanowski w "Graffiti": Kaczyński powinien przeprosić

 

"Mówię najłagodniej, jak potrafię" - dodał Kaczyński. "Sprawiało to niekiedy wrażenie, jakby była po części wciągnięta w ten plan. Ale nie czas i miejsce, by to teraz rozwijać" - przekazał.

"Skutki w Polsce mogłyby być destrukcyjne"

W innym, udostępnionym fragmencie wywiadu prezes PiS mówił o Sądzie Najwyższym. Zapytano Jarosław Kaczyńskiego czy Komisja Europejska uzna polskie kamienie milowe za zrealizowane, po uchwaleniu kolejnej nowelizacji ustawy o SN.

 

"Ta sprawa jest przedmiotem poważnej kontrowersji w Polsce, dlatego nie mogę się na jej temat w tej chwili wypowiadać" - odpowiedział prezes PiS.

 

ZOBACZ: Kaczyński o rządach PO-PSL: Zajmowali się osłabianiem naszej armii

 

Dodał, że uchwalenie ustawy o SN prawdopodobnie byłoby uznane za wypełnienie kamieni milowych. "Ale skutki w Polsce mogłyby być skrajnie destrukcyjne, nie tylko dla sądownictwa, lecz także całego aparatu państwowego i mogłyby zaszkodzić przyjmowaniu przez Polskę głównych środków z perspektywy budżetowej na lata 2021-2027" - podsumował Kaczyński.

 

Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim ma ukazać się w "Gazecie Polskiej" 21 grudnia.

mbl/map / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie