Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana. Papież Franciszek zatwierdził dekret o jej męczeństwie

Świat
Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana. Papież Franciszek zatwierdził dekret o jej męczeństwie
IPN/Mateusz Szpytma
Rodzina Ulmów za pomoc Żydom podczas wojny straciła życie

Podczas II wojny światowej rodzina Ulmów ukryła w swoim domu ośmioro Żydów, mimo biedy i ciągłego zagrożenia ze strony Niemców. Okupanci w 1944 roku dowiedzieli się o tym i zamordowali rodziców oraz dzieci, a także chroniące się u nich osoby. Niemal 80 lat po tych wydarzeniach papież Franciszek wydał zgodę na beatyfikację Ulmów.

Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów w trakcie sobotniej, przedpołudniowej audiencji w Watykanie, a ogłoszono to w domu biskupów przemyskich. Na mocy dokumentu beatyfikowani zostaną rodzice Wiktoria, Józef oraz ich dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia.

 

ZOBACZ: Orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Świat z podziwem patrzy na Polaków"

 

Ulmowie mieszkali we wsi Markowa. Wtedy leżała ona w województwie lwowskim, dziś jest w administracyjnych granicach Podkarpacia. W 1942 roku, podczas niemieckiej okupacji, udzielili schronienia ośmiorgu Żydom z ich miejscowości oraz pobliskiego Łańcuta.

 

U bohaterskiej rodziny mieszkali Saul Goldman z czterema synami, których imion nie znamy oraz Lea Didner, Gołda Grünfeld i córka tej ostatniej.

 

"Za pomoc i ukrywanie Żydów, rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o Nich będzie trwać. Ojciec Święty zaaprobował dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, który jest otwarciem drogi do Ich beatyfikacji" - napisał prezydent RP Andrzej Duda.

 

Niemcy zabili najpierw Żydów, a potem Ulmów, którzy dawali im schronienie

24 marca 1944 roku przed domem Ulmów pojawili się niemieccy żandarmi. Dowiedzieli się, że w budynku ukrywani są Żydzi. Najpierw zamordowali osoby wyznania mojżeszowego, później Józefa i Wiktorię, będącą w siódmym miesiącu ciąży, a na końcu zginęły dzieci.

 

Na razie nie wiadomo, gdzie i kiedy Ulmowie zostaną wyniesieni na ołtarze - dekret o tym nie informuje.

 

ZOBACZ: Skandal w Niemczech. KFC zachęcało do zakupów z okazji rocznicy "nocy kryształowej"

 

W Markowej, która liczyła wtedy około 4,5 tysiąca mieszkańców, nie tylko Ulmowie pomagali Żydom przetrwać wojnę. Okupację w ten sposób przeżyło tam 21 osób, dzięki pomocy sześciu rodzin.

W Markowej istnieje muzeum imienia rodziny Ulmów

27 lat temu Wiktoria i Józef Ulmowie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Z kolei w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Proces beatyfikacyjny rodziny toczy się od 18 lat.

 

Na cześć rodziny Ulmów każdego roku - 24 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z kolei od 2016 roku w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie