Waldemar Buda: Rząd będzie dopłacał przez 10 lat do kredytów hipotecznych

Polska
Waldemar Buda: Rząd będzie dopłacał przez 10 lat do kredytów hipotecznych
PAP/Albert Zawada
Waldemar Buda

- W nowym programie "Pierwsze Mieszkanie" dla osób do 45. roku życia dopłata państwa do kredytu hipotecznego będzie trwała 10 lat - zadeklarował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że pierwotny rynek mieszkaniowy ma problemy. - Dlatego do programu będą się kwalifikowały także mieszkania z rynku wtórnego - wyjaśnił minister.

- Oczywiście możemy przy okazji tego programu skorzystać również z instrumentów, które zaproponowaliśmy już wcześniej, czyli "Mieszkanie bez wkładu własnego". Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze osobą połączyć - przekazał Waldemar Buda.

 

Minister zadeklarował chęć uruchomienia polityki mieszkaniowej na długie lata. - Proponujemy nowoczesne rozwiązania. To pierwszy taki system od czasów książeczek mieszkaniowych w PRL - dodał.

 

 

Minister wyjaśnił, że "Pierwsze Mieszkanie" to oferta dla osób do 45 lat. - Musi to być pierwsze mieszkanie. Jeśli ktoś posiada lub posiadał mieszkanie, to z tego programu nie będzie mógł skorzystać - wyjaśnił Buda.

 

Minister poinformował też, że będą do programu będą się kwalifikowały zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Buda: W programie nie będzie limitu metrów kwadratowych

- Widzimy, że rynek pierwotny ma pewnego rodzaju problemy - przekazał Buda. - Mieszkań w 2023 roku będzie stosunkowo mniej w stosunku do 2022 roku. Nie chcielibyśmy, żeby była taka bariera, że nie można skorzystać z programu, bo nie ma mieszkań, które są na rynku pierwotnym - stwierdził szef resortu rozwoju.

 

Jak dodał, w programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal.

 

ZOBACZ: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda o KPO: jesteśmy optymistami

 

Oprocentowanie kredytu 2 proc. będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty, ale przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu będzie stała wysokość raty.

 

Buda powiedział, że wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego wykorzystana to jest maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko.

"Za wykorzystanie zaoszczędzonych środków na cele mieszkaniowe będzie premia"

Jak przekazał minister, specjalne konto oszczędnościowe będzie kolejnym rozwiązaniem w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie". - Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania. A okres oszczędzania na koncie ma wynieść od 3 do 10 lat - przekazał Buda.

 

- Konta mieszkaniowe to absolutnie nowe rozwiązanie, które wypracowaliśmy w ministerstwie rozwoju. Polega ono na tym, że można regularnie oszczędzać, żeby później środki oszczędzone wykorzystać na cele mieszkaniowe - wyjaśnił minister.

 

WIDEO: Waldemar Buda: Rząd będzie dopłacał przez 10 lat do kredytów hipotecznych

 

 

Jak dodał, wpłaty na to konto miałyby comiesięcznie wynieść od 500 do 2000 zł. - Systematyczne wpłaty powinny trwać od 3 do 10 lat. Deklaracja wpłaty nie jest wiążąca - można w tym okresie wysokość wpłaty zmieniać i można również jednej wpłaty w roku nie uiszczać - tłumaczył minister.

 

Waldemar Buda poinformował, że w przypadku wykorzystania tych środków w ciągu pięciu lat od zakończenia oszczędzania na cele mieszkaniowe - wypłacana będzie premia, "która równa się równowartości wskaźnika inflacyjnego przez okres oszczędzania".

mbl/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie