Adam Bielan o zmianach w Sądzie Najwyższym: Brak konsultacji z prezydentem był błędem

Polska
Adam Bielan o zmianach w Sądzie Najwyższym: Brak konsultacji z prezydentem był błędem
Polsat News
Europoseł Adam Bielan

- Brak konsultacji projektu zmian w Sądzie Najwyższym z prezydentem to był błąd - powiedział w programie "Graffiti" europoseł Adam Bielan. Dodał, że w najbliższym czasie prowadzone będą w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami prezydenta. Polityk odniósł się również do słów Donalda Tuska w sprawie KPO. - Ma doświadczenie w realizowaniu polityki korzystnej dla Niemiec.

Podczas rozmowy z Grzegorzem Kępką w programie "Graffiti", europoseł Adam Bielan odniósł się do ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym.

 

- Myślę, że brak konsultacji w tej sprawie z panem prezydentem to był błąd - powiedział lider partii Republikanie. Dodał, że "minister Szymon Szynkowski vel Sęk wziął to na siebie i to naprawiamy".

 

ZOBACZ: Grzegorz Jankowski: Bruksela wyciąga rękę do Polski ws. KPO. "Pozwólcie wyjść nam z twarzą"

 

Podkreślił też, że w najbliższym czasie prowadzone będą w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami prezydenta. - Stąd decyzja o tym, żeby tej ustawy nie rozpatrywać na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tylko już po nowym roku - wyjaśnił.

 

- Ja jestem w tej sprawie optymistą i myślę, że uda się porozumieć z panem prezydentem w tej sprawie. Andrzej Duda mówiąc o środkach z KPO wielokrotnie powtarzał, że one są Polsce potrzebne i zrobi wszystko, żeby one do Polski wpłynęły - powiedział Adam Bielan.

 

Pytany o wczorajsze wystąpienie prezydenta, podczas którego powiedział, że "ani on, ani nikt z Kancelarii Prezydenta nie uczestniczył w wypracowywaniu kamieni milowych", Adam Bielan stwierdził, że "pan prezydent powinien dostawać informacje na temat tych procesów". 

 

- I tutaj coś nie zadziałało. Mieliśmy już oświadczenie pana ministra Szynkowskiego, który powiedział, że ten proces będzie teraz sprawniejszy - przekazał Bielan. 

Bielan o KPO: Liczę, że pierwsze środki wpłyną do Polski na wiosnę

Odnosząc się do pieniędzy z KPO Adam Bielan zwrócił uwagę, że "jest to tylko 20 proc. naszych środków europejskich. - Jeśli chodzi o ten główny budżet unijny, to nic złego się nie dzieje i te pieniądze do Polski płyną. 

 

ZOBACZ: Negocjacje z Brukselą ws. KPO. "Przygotowaliśmy propozycje zmian"

 

Lider partii Republikanie stwierdził też, że "jeśli chodzi o KPO, to zrobiliśmy już sporo". - W czerwcu została podpisana umowa w tej sprawie, przez wiele tygodni negocjowaliśmy ustalenia operacyjne, to się udało w listopadzie. Teraz musimy postawić kropkę nad i - mówił. 

 

- Potrzebna jest decyzja polityczna co do interpretacji jednego z kamieni milowych dotyczącego sądownictwa - powiedział. 

 

Wyraził też nadzieję, że jeśli cały proces legislacyjny w zakresie ustawy dotyczącej zmian w SN uda się przeprowadzić na początku roku, to "na wiosnę pierwsze środki wpłyną do Polski".

 

WIDEO: Adam Bielan o zmianach w Sądzie Najwyższym.

 

"Tusk ma doświadczenie w realizowaniu polityki korzystnej dla Niemiec"

Adam Bielan był również pytany o słowa Donalda Tuska, który powiedział, że "od złego rządu gorszy jest tylko brak rządu. PiS zafundował Polsce jedno i drugie". 

 

- Warto, żeby wszyscy politycy Zjednoczonej Prawicy wiedzieli, że po drugiej stronie czai się Donald Tusk, który chce wrócić na fotel premiera. Jeśli będziemy się kłócić w tak spektakularny sposób, to właśnie Tusk na tym skorzysta - powiedział Adam Bielan. 

 

ZOBACZ: Rosyjska agentura w Polsce. Donald Tusk dwuznacznie o Antonim Macierewiczu

 

Ocenił też, że lider Platformy Obywatelskiej "z całą pewnością będzie prowadził zupełnie inną politykę europejską". - Jestem przekonany, że zgodzi się na zastąpienie jednomyślności głosowaniem większościowym - mówił. 

 

- To jest w tym momencie główny postulat Berlina. Wiemy, że Donald Tusk ma doświadczenie w realizowaniu polityki korzystnej dla Niemiec - dodał Adam Bielan. 

 

Powiedział też, że "warto, żeby wszyscy, którzy krytykują dzisiaj premiera Morawieckiego zastanowili się, co będzie, jeśli do władzy dojdzie Donald Tusk".

 

Poprzednie odcinki "Graffiti" są dostępne tutaj.

mst / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie