Sejm przyjął budżet na przyszły rok. Deficyt 68 mld złotych

Polska
Sejm przyjął budżet na przyszły rok. Deficyt 68 mld złotych
Polsat News
Sejm przyjął budżet na przyszły rok

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Zgodnie z przyjętymi złożeniami deficyt nie powinien przekroczyć 68 mld zł. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za przyjęciem ustawy budżetowej głosowało 232 posłów, przeciw było 219.

 

Zgodnie z przyjętymi złożeniami w przyszłym roku dochody państwa wyniosą 604,7 mld zł, a wydatki 672,7 mld zł, co oznacza, że deficyt ma być nie większy niż 68 mld zł.

 

 

 

W przyszłorocznym budżecie zwiększono z 2 do 2,7 mld zł "rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych" dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

 

Inna przyjęta zmiana dotyczy zmniejszenia kwoty tzw. janosikowego, którą mają wpłacać powiaty o wyższych dochodach, o ok. 280 mln zł, z 1,79 mld zł do 1,508 mld zł. To efekt zapisów w uchwalonej już przez Sejm ustawie okołobudżetowej, które podwyższyły próg dochodów, powyżej którego bogatsze powiaty dokonują wpłat środków na rzecz mniej zamożnych jednostek samorządu, z 110 do 120 proc. średnich dochodów podatkowych na mieszkańca.

Ustawa trafi do Senatu

Deficyt sektora finansów publicznych założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 53,3 proc. PKB. W projekcie przyjęto, że PKB w 2023 r. wzrośnie o 1,7 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 9,8 proc.

 

Teraz plan wydatków i dochodów państwa trafi do Senatu. 12 stycznia 2023 r. Senat ma podjąć uchwałę ws. budżetu, 19 stycznia poprawki Senatu mają być rozpatrzone na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, a następnie - 25-26 stycznia zajmie się nimi Sejm. Według harmonogramu przekazanie ustawy do podpisu prezydenta ma nastąpić do 30 stycznia przyszłego roku.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie