Papież przeprosił Rosję? "Były kontakty dyplomatyczne"

Polska
Papież przeprosił Rosję? "Były kontakty dyplomatyczne"
PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Papież Franciszek

Po tym jak Rosja oświadczyła, że Watykan przeprosił ją za swoje słowa, rzecznik Stolicy Apostolskiej potwierdził "kontakty dyplomatyczne z Moskwą w tej sprawie". Wcześniej papież Franciszek miał mówić o "okrucieństwach wojsk, które wkraczają na Ukrainę", co wywołało falę krytyki w Moskwie.

Chodzi o wypowiedź papieża Franciszka z listopada tego roku, w której mówił o wojnie w Ukrainie. W wywiadzie dla magazynu "America" oceniał skalę okrucieństwa żołnierzy najeżdżających na terytorium Ukrainy.

Słowa papieża o "okrutnych wojskach"

- Kiedy mówię o Ukrainie, mówię o ludziach, którzy doświadczają męczeństwa. Jeśli są ludzie udręczeni to są także ci, którzy dręczą. Gdy mówię o Ukrainie, mówię o okrucieństwie wojsk, bo mam dużo informacji o żołnierzach, którzy tam wkraczają - mówił papież w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu. 

 

Po chwili dodał, że najbardziej okrutni są "może ci z Rosji", ale nie wywodzący się bezpośrednio z rosyjskiej tradycji. - Najbardziej okrutni są ci z mniejszości etnicznych jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej - mówił, podkreślając jednocześnie, że "oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji".

 

Słowa papieża spotkały się z ostrą krytyką Rosji. 

 

- Wypowiedzi papieża Franciszka przeciwko Czeczenom i Buriatom ukazują nie tylko rusofobię, ale także skrajne wypaczenie prawdy. Nawet nie wiem na jakim poziomie - twierdziła między innymi rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maria Zacharowa.

Papież przeprasza Rosję? 

Przez wiele tygodni nie milkły echa po wypowiedzi Franciszka. Do krytycznych wypowiedzi Rosji dołączali się kolejni politycy, m.in. szef rosyjskich buddystów Damba Ajuszejew, który nazwał wypowiedź papieża "niegrzeczną", szef władz Buriacji Aleksiej Cydenow, który zapewnił, że "buriackie oddziały wojskowe w Ukrainie starają się chronić ludność cywilną", a także szef władz Czeczenii Ramzan Kadyrow.

 

Po jakimś czasie pojawiły się doniesienia, że Watykan przeprosił Moskwę za swoje słowa. 

 

Rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni pytany o to, czy rzeczywiście tak się stało, potwierdził jedyni, że "były w tej sprawie uskuteczniane kontakty dyplomatyczne". Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zacharowa: Rosja przyjęła przeprosiny Stolicy Apostolskiej

- Uważamy incydent za zakończony i liczymy na kontynuację konstruktywnej współpracy z Watykanem – powiedziała podczas briefingu w Moskwie Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. 

 

Poinformowała, że z Watykanu napłynęła w tej sprawie kanałami dyplomatycznymi nota, zawierająca oficjalne oświadczenie sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

 

Oprócz słów przeprosin miało znaleźć się tam zapewnienie, że Stolica Apostolska z głębokim szacunkiem "traktuje wszystkie narody Rosji, ich godność i kulturę, podobnie jak wszystkie narody świata".

nb/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie