Lawiny w Tatrach. Zeszły w rejonie Doliny Kondratowej i Szpiglasowej Przełęczy

Polska
Lawiny w Tatrach. Zeszły w rejonie Doliny Kondratowej i Szpiglasowej Przełęczy
Facebook/TOPR/M. Gąsienica Fronek
W Tatrach zeszły dwie lawiny

W rejonie Doliny Kondratowej i Szpiglasowej Przełęczy zeszły w sobotę dwie lawiny. Dziennikarka Polsat News Klaudia Syrek przekazała, że nie udało się uratować życia młodego mężczyzny wydobytego spod śniegu w rejonie Doliny Kondratowej. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach zeszły dwie lawiny: jedna w Przełęczy pod Kopą Kondracką, w kierunku Doliny Kondratowej, druga ze Szpiglasowej Przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów. W wyniku zejścia lawiny w stronę Doliny Kondratowej ucierpiała jedna osoba. Została przetransportowana do zakopiańskiego szpitala w stanie ciężkim - podała reporterka Polsat News Klaudia Syrek. 

 

- Pomimo długiej reanimacji nie udało się uratować życia młodego mężczyzny, poszkodowanego w wyniku pierwszej lawiny. W lecznicy przebywa jeszcze kobieta z urazem ręki. Jej stan lekarze oceniają jako dobry - przekazała Klaudia Syrek.

 

Kolejna wyprawa ratunkowa po poszkodowanego w lawinie w rejonie Szpiglasowej Przełęczy nadal trwa. - Ratownicy TOPR szukają osób, które mogły znaleźć się pod tą lawiną, nie ułatwia tego jednak gęsta mgła, która uniemożliwia użycie śmigłowca - mówiła Klaudia Syrek.

 

WIDEO: Lawiny w Tatrach

 

Ratownicy TOPR sprowadzali dwójkę turystów, którzy znaleźli się w zasięgu lawiny w rejonie Przełęczy Szpiglasowej. Kobieta, którą porwała lawina, ale nie została całkowicie przysypana, została sprowadzona na dół. Pomocy potrzebował też mężczyzna, który został nad lawiniskiem, ale nie był w stanie się ruszyć. Ratownicy dotarli do niego i sprowadzili na dół.

 

Ratownicy też turystę z 11-letnim synem, którzy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych utknęli w rejonie Kopy Kondrackiej w Tatrach.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach powyżej 1900 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, który zdecydowano się podnieść po intensywnych opadach śniegu. Na Kasprowym Wierchu jest w tej chwili 48 centymetrów śniegu, w ostatnim czasie przybyło 16 centymetrów pokrywy śnieżnej.  

 

ZOBACZ: Tatry: Turystkę na grani zastał zmrok. Nie miała ze sobą latarki

 

Przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne, jednak to właśnie przy drugim i przy trzecim stopniu najczęściej dochodzi do wypadków. Zagrożenie lawinowe dodatkowo potęguje silny wiatr. Do tego tego służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że na szlakach jest bardzo ślisko.  

grz/adn/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie