Kraków. Trzy nowe konsekrowane dziewice. W Polsce są już 394 takie osoby

Polska
Kraków. Trzy nowe konsekrowane dziewice. W Polsce są już 394 takie osoby
Wikicommons/Shalom Alechem
Archikatedra krakowska

W archikatedrze krakowskiej trzy kobiety dołączyły do grona dziewic konsekrowanych - przekazały media. - Do ślubów przyjmowane są kandydatki, które nigdy nie były w małżeństwie, ani nie żyły jawnie w stanie przeciwnym czystości - powiedział ks. prał. Stanisław Szczepaniec. Dziewictwo konsekrowane jest jedną z najstarszych form życia konsekrowanego w Kościele.

8 grudnia podczas mszy świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Janusz Mastalski, kandydatki odpowiedziały twierdząco na pytanie: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?"

 

Obietnicę życia "w doskonałej czystości i naśladowaniu Chrystusa" złożyła pielęgniarka, księgowa oraz pracowniczka firmy żywnościowej.

 

Kulminacyjnym momentem obrzędu była modlitwa konsekracyjna - akt zaślubin. Dziewicy konsekrowanej przysługuje odtąd tytuł Oblubienicy Chrystusa. Każda z dziewic konsekrowanych dostaje obrączkę i księgę Liturgii Godzin.

Najwięcej dziewic konsekrowanych jest w archidiecezji krakowskiej

- Do konsekracji dopuszczane są kandydatki powyżej 25 lat, które nigdy nie były w małżeństwie ani nie żyły jawnie w stanie przeciwnym czystości - powiedział "Gazecie Krakowskiej" ks. prał. Stanisław Szczepaniec, delegat biskupa odpowiedzialny za duszpasterstwo Stanu Dziewic w Archidiecezji Krakowskiej. - Osoba chcąca zostać dziewicą konsekrowaną zwraca się bezpośrednio do biskupa diecezjalnego, przedstawiając odpowiednie dokumenty, i to ordynariusz właśnie decyduje o możliwości dołączenia do wspólnoty.

 

- Przede wszystkim do ich obowiązków należy modlitwa i pokuta - przekazał ksiądz prałat. - A także angażowanie się w te dzieła, które są w możliwościach danej osoby. Czyli to, jaki kto ma charyzmat, jakie ma zdolności - przekazał.

 

ZOBACZ: Poznań. Kościół w dawnym sklepie. Nietypowy pomysł na utworzenie nowej parafii

 

Ksiądz Szczepaniec zauważył, że dziewice konsekrowane często angażują się w pomoc charytatywną. - Niosą ją po cichu, zwyczajnie, bez rozgłosu. Jest to zarówno pomoc indywidualna konkretnym osobom, jak też zaangażowanie w działania hospicyjne, akcje na rzecz grup potrzebujących - wyjaśnił. 

 

W Polsce najwięcej dziewic konsekrowanych jest w archidiecezji krakowskiej - 57. W całym kraju jest ich 394.

"Są one szczególnym wizerunkiem Maryi"

Dziewictwo konsekrowane jest jedną z najstarszych, wywodzących się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, form życia konsekrowanego w Kościele. Udzielano jej wtedy dziewicom żyjącym w świecie. Po wiekach przerwy, Sobór Watykański II dał ponownie możliwość udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kard. Müller: Kościół dopuszcza zabójstwo w obronie koniecznej

 

"Ich posługa łączy się szczególną więzią z Kościołem lokalnym, któremu służą z poświęceniem, chociaż pozostają w świecie. Żyjąc osobno lub wespół z innymi, są szczególnym wizerunkiem Maryi" - tak pisał o dziewicach konsekrowanych św. Jan Paweł II.

mbl/bas/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie