Grupa przestępcza rozbita. Członkom postawiono zarzuty kradzieży aut, paserstwa i oszustwa

Polska
Grupa przestępcza rozbita. Członkom postawiono zarzuty kradzieży aut, paserstwa i oszustwa
CBŚP
W trakcie działań zabezpieczono blisko 30 samochodów różnych marek

Przestępcy kradli samochody w Szwecji, Niemczech i Polsce, a następnie legalizowali je i sprzedawali. Dzięki działaniom CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Słupsku zostali zatrzymani. Łącznie w sprawie występuje 30 podejrzanych. Zabezpieczono mienie o wysokości trzech milionów złotych.

Od października 2020 roku funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Słupsku, prowadzili postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o kradzieże samochodów z terenu Szwecji, Niemiec i Polski. Członkowie gangu wywodzą się głównie z Pomorza.

 

ZOBACZ: Dolnośląskie: Bus uderzył w radiowóz zabezpieczający cysternę. Dwóch policjantów w szpitalu

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że w skład gangu wchodziły trzy grupy współpracujące ze sobą. Według funkcjonariuszy członkowie gangu mieli określone zadania, były osoby odpowiedzialne za znalezienie konkretnego modelu auta, jego kradzież, zorganizowanie przeróbek blacharskich czy mechanicznych.

 

W kolejnym etapie do działań włączali się paserzy i tzw. słupy, na których rejestrowane były skradzione pojazdy. Po zalegalizowaniu samochody były sprzedawane niczego niepodejrzewającym klientom w Polsce. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie gangu mogli działać od 2017 roku.

 

Zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około trzech mln złCBŚP
Zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około trzech mln zł

 

Policjantom dłuższy czas zajęło sprawdzanie w kolejnych urzędach dokumentów dotyczących wytypowanych pojazdów. Funkcjonariusze analizowali wszystkie informacje, sprawdzali poszczególne numery, marki, a nawet kolory zarejestrowanych samochodów.

W sprawie jest 30 podejrzanych. Zarzuca się im m.in. kradzież z włamaniem

Weryfikowano także osoby występujące przy rejestracji pojazdów. Przeprowadzona analiza wstępnie wykazała kilkanaście aut, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pochodzić z przestępstwa. Działania były prowadzone od 2021 roku na terenie województwa pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Ostatnie uderzenie nastąpiło w powiecie wejherowskim, kiedy to policjanci zatrzymali podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około trzech mln złCBŚP
Zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około trzech mln zł

Łącznie w sprawie występuje 30 podejrzanych, którym zarzucane są przestępstwa dotyczące m.in. kradzieży z włamaniem, paserstwa, oszustwa czy poświadczanie nieprawdy w dokumentacji. 18 osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym pięciu osobom zarzuca się kierowanie gangami.

 

ZOBACZ: Warszawa. Zatrzymano dwóch paserów. Jeden z nich ukrył się nagi w łóżku sąsiadki

 

W trakcie działań zabezpieczono blisko 30 samochodów różnych marek, części samochodowe i akcesoria, przedmioty służące do kradzieży pojazdów, broń palną, kokainę oraz sfałszowane polskie i niemieckie dokumenty potwierdzające tożsamość, m.in. prawa jazdy czy dowody osobiste. Zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę około trzech mln zł.

mbl/bas/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie