Polska z najsilniejszą armią w Europie? "W ciągu dekady tak, jeśli plany zostaną zrealizowane"

Polska
Polska z najsilniejszą armią w Europie? "W ciągu dekady tak, jeśli plany zostaną zrealizowane"
PAP/Adam Warżawa
Czołgi K2

- W ciągu dekady Polska będzie miała najsilniejszą armię w Europie, jeżeli plany zostaną zrealizowane - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" płk Piotr Lewandowski z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak przypomniał, USA "wydały zgodę na sprzedaż 116 czołgów M1A1 Abrams". - Pod względem bezpieczeństwa załóg - moim zdaniem - są one najlepsze na świecie - uznał.

Bogdan Rymanowski pytał płk Lewandowskiego, ile prawdy jest w tym, co piszą zagraniczne media, że to "kwestia miesięcy", kiedy Polska będzie miała najsilniejszą armię w Europie.

 

- Kwestia miesięcy z całą pewnością nie, ale myślę, że w ciągu dekady tak, jeżeli plany zostaną zrealizowane. One po raz pierwszy są rozpisane i realizowane właśnie dekadowo - odpowiedział wojskowy w czwartkowym "Gościu Wydarzeń".

Płk Lewandowski: Kupujemy najlepszą amunicję, jaka istnieje na świecie

Prowadzący przypomniał, że USA wydały zgodę na sprzedaż 116 czołgów M1A1 Abrams. - Jestem ogromnym zwolennikiem tego typu uzbrojenia, choćby dlatego, że te czołgi od początku budowane były z myślą o bezpieczeństwie ich załóg. Pod tym względem - moim zdaniem - są najlepsze czołgi na świecie - dodał pułkownik.

 

ZOBACZ: "Debata Dnia". Mychajło Dianow, obrońca Azowstalu: Zabijaliśmy Rosjan tak, jak tylko mogliśmy

 

Jak uściślił, "pojawiła się specyfikacja amunicji, którą chcemy do nich kupić i to jest dla czołgistów prawdziwe Boże Narodzenie". - Bo kupujemy najlepszą amunicję, jaka istnieje na świecie - uściślił.

 

 

Lewandowski wyjaśnił też, że istnieje amunicja, która może przebić pancerz Abramsów, ale czołgi te nie mają zjawiska "latających wież", które obserwujemy w rosyjskich czołgach na Ukrainie. Dodał, że zjawisko to polega na tym, że czołg spektakularnie wybucha, w wyniku czego wieża wylatuje na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. 

K2, K2 PL czy Abramsy?

Płk Lewandowski ocenił, że czołgi Abrams są lepsze od czołgów K2, które ostatnio dotarły do Polski. -  K2 nie mają izolowanej amunicji. Wersja K2 PL, którą chcemy mieć docelowo, ma mieć izolowane magazyny z amunicją i mieć wzmocniony pancerz boczny zarówno kadłuba jak i wieży. Po tych modyfikacjach to będzie bardzo skuteczny czołg - dodał. 

 

Jak sprecyzował, dla niego "wizją" byłoby, gdyby Abramsy używano w brygadach pancernych, "czyli takich najcięższych", a K2 PL jako bataliony czołgów w batalionach zmechanizowanych.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" dostępne są tutaj.

pgo/wka/Polsat News/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie