Niemcy: Udaremniony zamach stanu. Władzę chciał przejąć książę Heinrich XIII

Świat
Niemcy: Udaremniony zamach stanu. Władzę chciał przejąć książę Heinrich XIII
Polsat News
W Niemczech zatrzymano osoby, które planowały zamach stanu

W Niemczech zatrzymano 25 osób ze skrajnie prawicowej organizacji "Obywatele Rzeszy", z czego 22 pod zarzutem udziału w grupie terrorystycznej. Zatrzymani zamierzali przeprowadzić zamach stanu i powołać na nowego przywódcę Niemiec Heinricha XIII. W planach mieli m.in. atak na parlament RFN.

Za naszą zachodnią granicą mogło dojść do zamachu stanu. Grupa "Obywatele Reszy" chciała powołać na nowego lidera Niemiec Heinricha XIII - 71-latka wywodzącego się z rodu szlacheckiego.

 

ZOBACZ: Niemcy: Zamknięto wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. "Zagrożenie terrorystyczne"

 

Prokuratura Federalna Niemiec potwierdziła, że ekstremiści, którzy planowali zamach stanu, zostali aresztowani. W wyniku zakrojonego na szeroką skalę śledztwa przeszukano 11 z 16 krajów związkowych, aresztowano 25 osób, a 27 jest znajduje się w kręgu zainteresowania prokuratury.

 

Dwie osoby zostały zatrzymane poza terytorium Niemiec: jedna w Austrii, druga we Włoszech. W akcji brało udział ponad trzy tysiące policjantów. 

Zamach na demokrację 

- Według naszej wiedzy jest to organizacja oparta na teoriach spiskowych, dążąca do upadku państwa. Nie wiemy jeszcze, jak daleko były posunięte jej plany, w każdym razie był to zamach na demokrację, zamach na nasze państwo, dlatego musieliśmy z pełną gotowością wystąpić przeciwko dalszej działalności tej organizacji - powiedziała na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Niemiec.

 

ZOBACZ: Niemcy. Nastolatka nie żyje po ataku nożownika na uczennice. Zatrzymany to azylant z Erytrei

 

- Dzisiaj w godzinach porannych rozpoczęliśmy akcję przeciwko organizacji terrorystycznej, według naszej wiedzy pod koniec listopada zaplanowała działania przeciwko państwu niemieckiemu, postawiła sobie za cel zniszczenie istniejącej organizacji państwowej - poinformował Prokurator Federalny Niemiec. - Członkowie organizacji wierzą w teorie spiskowe i są przekonani, że państwo w obecnej formie nie ma prawa działać. 

Powstał "gabinet cieni", który po zamachu stanu miał sprawować władzę

Według ustaleń prokuratury, w grupie działa rada oraz pion militarny. Organizacja zdążyła wejść w struktury państwowe. Prokurator Federalny przyznał podczas konferencji prasowej, że niektórzy członkowie byli przygotowani do przygotowani do tego, aby przejąć poszczególne resorty.

 

ZOBACZ: Bundeswehra wyprzedaje koce. Niemiecki polityk: "A w Ukrainie marzną"


- W radzie stworzono coś na kształt gabinetu cieni, a pion militarny miał stworzyć nową niemiecką armię - powiedział prokurator. - Członkowie tej organizacji terrorystycznej chcieli napaść na Bundestag.  


Aresztowani przebywają w areszcie śledczym. Dzisiaj i jutro prokuratura przedstawi im zarzuty. Osiem z zatrzymanych osób to przywódcy organizacji. Nie jest jednak jeszcze koniec śledztwa. W kręgu zainteresowania prokuratury są kolejne osoby. 

adn/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie