Więzienie za seks pozamałżeński. Indonezja wprowadza nowe prawo

Świat
Więzienie za seks pozamałżeński. Indonezja wprowadza nowe prawo
PAP/EPA/MAST IRHAM
Protesty przed parlamentem Indonezji

Więzienie za seks przed ślubem czy dokonanie aktu apostazji - to niektóre zmiany wprowadzone w nowym Kodeksie karnym w Indonezji. Przyjęte we wtorek prawo obejmuje także turystów i obcokrajowców.

- Wszyscy zgodzili się ratyfikować projekt zmian - powiedział Bambang Wuryanto, który kierował komisją parlamentarną odpowiedzialną za rewizję Kodeksu karnego. - Stary kodeks należy do holenderskiego dziedzictwa… i nie jest już aktualny - dodał.

Nowy Kodeks karny w Indonezji

W nowym Kodeksie zawarto szereg zmian. Teraz prawo zakazuje seksu pozamałżeńskiego, a współżycie przed ślubem zagrożone jest karą roku więzienia. Obywatele nie mogą też dokonywać aktu apostazji pod rygorem pozbawienia wolności. 

 

ZOBACZ: Singapur legalizuje seks między mężczyznami i wprowadza do konstytucji definicję małżeństwa

 

Kary przewidziane są także za obrażenie prezydenta oraz głoszenie poglądów niezgodnych z narodową ideologią. Za te przewinienia można trafić do więzienia na pięć lat.

 

Podkreślono, że nowy Kodeks obowiązuje wszystkich - także turystów oraz obcokrajowców.

Organizacje praw człowiek ostrzegają

Przed wtorkowym głosowaniem organizacje praw człowieka i krytycy ostrzegali, że nowy Kodeks "w nieproporcjonalny sposób wpłynie na kobiety" oraz jeszcze bardziej ograniczy prawa i wolności człowieka w kraju liczącym ponad 270 milionów ludzi.

 

ZOBACZ: Turcja. Netflix ukarany grzywną za "sprzeczne z zasadami moralności promowanie homoseksualizmu"

 

Działacz Human Rights Watch Indonesia, Andreas Harsono, powiedział, że przepisy te "zahamują już zmniejszającą się wolność religijną w Indonezji", ostrzegając, że "niewierzący mogą zostać postawieni przed sądem i uwięzieni".

 

- Niebezpieczeństwo opresyjnych praw nie polega na tym, że będą one szeroko stosowane, ale na tym, że zapewniają drogę do selektywnego egzekwowania - powiedział Harsono, cytowany przez telewizję CNN.

 

W Indonezji w ostatnich latach odnotowano wzrost religijnego konserwatyzmu. Surowe prawa islamskie są już egzekwowane w niektórych częściach kraju, w tym w półautonomicznej prowincji Aceh, gdzie zakazane jest picie alkoholu oraz hazard. W regionie stosowane są również publiczne chłosty, m.in. za homoseksualizm i cudzołóstwo.  

pgo/grz / CNN / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie