Wielka Brytania. Przygotowania przed koronacją Karola III. Trzeba zmienić koronę?

Świat
Wielka Brytania. Przygotowania przed koronacją Karola III. Trzeba zmienić koronę?
Polsat News
Król Karol III

Korona św. Edwarda, historyczny przedmiot należący do grona klejnotów koronnych, została wyniesiona z Tower of London - czytamy w oświadczeniu Buckingham Palace. Korona ma zostać dopasowana do głowy Karola III przed uroczystą koronacji.

To właśnie w Tower of London przechowywane są najważniejsze "skarby" Wielkiej Brytanii. W skład kolekcji wchodzi ponad 100 przedmiotów, w tym 23 tys. kamieni szlachetnych.

Poprawki przed koronacją Karola III

Zgodnie z tradycją król zostanie ukoronowany Koroną św. Edwarda podczas mszy koronacyjnej w Opactwie Westminsterskim. Podczas mszy król będzie nosił również królewską koronę państwową. 

 

 

Jak podaje pałac, korona św. Edwarda to korona używana w historycznych momentach koronacji. Nosiła ją Królowa Elżbieta podczas koronacji w 1953 roku. Została wykonana dla Karola II w 1661 r. jako zamiennik średniowiecznej, przetopionej w 1649 r. Uważa się, że oryginał pochodził od jedenastowiecznego świętego królewskiego, Edwarda Wyznawcy - ostatniego anglosaskiego króla Anglii.

Korona św. Edwarda

Korona została zamówiona u królewskiego złotnika, Roberta Vynera, w 1661 roku. Chociaż nie jest ona dokładną repliką średniowiecznego wzoru, jest zgodna z oryginałem, ponieważ posiada cztery krzyże kawalerskie, cztery fleurs-de-lis, czyli figury w kształcie kwiatów lilii oraz dwa łuki. Składa się z solidnej złotej konstrukcji z rubinami, ametystami, szafirami, granatami, topazami i turmalinami. Korona ma aksamitną nakładkę z gronostajowym paskiem.

 

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja przyszłego roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. 

nb/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie