Polska - Francja. Jerzy Engel o szansach Biało-Czerwonych: Najlepsi zawsze mieli dobrych bramkarzy

Polska
Polska - Francja. Jerzy Engel o szansach Biało-Czerwonych: Najlepsi zawsze mieli dobrych bramkarzy
PAP/EPA/Friedemann Vogel/Noushad Thekkayil
Kylian Mbappe i Robert Lewandowski to liderzy obu zespołów

Ostatnie chwile dzielą nas od pierwszego gwiazdka w meczu Polska - Francja podczas mistrzostw świata w Katarze. Punktualnie o godz. 16 podopieczni Czesława Michniewicza zaczną swój historyczny bój o ćwierćfinał turnieju. Były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel wskazał na jeden atut Polaków, który może sprawić, że wyjdą zwycięsko z potyczki z "Trójkolorowymi".

Jerzy Engel był w niedzielę gościem Polsat News, jak tłumaczył, "przed meczem z Francją wiele trzeba poprawić, bo zespół to żywy organizm, z meczu na mecz się zmienia i takie poprawki są konieczne".


Prowadzący przypomnieli bilans spotkań Biało-Czerwonych z Francją: 3 wygrane, 5 remisów i 8 porażek.


- W sporcie liczy się tu i teraz, kogo to obchodzi, co zdarzyło się wiele lat temu. Moja reprezentacja też rywalizowała z Francją, towarzysko. To był fajny mecz, choć przegraliśmy 0:1. Można powiedzieć, że jesteśmy w tej statystyce, ale ona niczego nie oddaje, bo to były zupełnie dwie różne drużyny. Natomiast dziś Francuzi bronią mistrzostwa świata, a my idziemy po to mistrzostwo - zaznaczył.

Jerzy Engel i mecz Polska - Francja. Nadzieją liderzy, zwłaszcza Wojciech Szczęsny

Engel przypomniał, że mundial dzieli się na dwa etapy, "pierwszy, bardzo ciężki to wyjście z grupy. Wiemy przecież jakie drużyny już odjechały z Kataru. Natomiast drugi etap, to walka o mistrzostwo, o medale".

 

Były selekcjoner kadry podkreślił, że "teraz trzeba wiele zmienić" w polskiej drużynie. - Zagrać bardziej odważnie, mieć zespół, który będzie czuł, że może dojść bardzo wysoko. Jeśli piłkarze sami w to wierzą, sami to czują, jeśli sami są gotowi wyjść na boisko i pokazać w jaki sposób chcą dojść do strefy medalowej, to wszystko będzie ok. Sam trener tego bowiem nie podniesie - tłumaczył.

 

Jak mówił, w tym kontekście najważniejsi są liderzy zespołu. - Jeżeli oni przełożą to na zespół, wezmą ciężar gry na siebie, stworzą atmosferę, która pozwoli innym zawodnikom uwierzyć, że stać nas na sukces, to będzie fajnie. Natomiast jeśli liderzy grają słabo, to nie oczekujmy, że pozostali zawodnicy, z których niektórzy debiutują na takim turnieju, że oni wezmą ciężar gry na siebie. Francuzi to jest waga najcięższa, jeden z najlepszych zespołów na świecie - zaznaczył Engel.

 

Wideo: Polska - Francja. Jerzy Engel o szansach Biało-Czerwonych: Najlepsi zawsze mieli dobrych bramkarzy

 

 

 

Jak zaakcentował mamy ciekawy czas, gdy liderem kadry na MŚ nie jest Robert Lewandowski, do czego się przyzwyczailiśmy przez ostatnie lata, lecz Wojciech Szczęsny. - Zespoły dochodzące do najwyższych trofeów w piłce zawsze miały klasowych bramkarzy. Trzeba się cieszyć, że złapał tak fantastyczną formę na turnieju - podsumował.

Co Polacy sądzą o grze Biało-Czerwonych na mundialu? Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń"

Grę Biało-Czerwonych na mundialu ocenili Polacy. Wyniki sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" prezentowaliśmy w sobotę.

 

ZOBACZ: Jak Polacy oceniają grę reprezentacji na mundialu? Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń"

 

Badani odpowiedzieli m.in. na pytanie Czy Polska ma szansę pokonać Francję? Większość Polaków nie przejawia optymizmu przed dzisiejszym starciem. Zdecydowanie w sukces kadry nie wierzy 29,9 proc., a 21,7 proc. zaznaczyło odpowiedź - "raczej nie". W to, że Biało-Czerwoni mają szansę na pokonanie mistrzów świata wierzy w sumie ponad 38 proc. ("zdecydowanie tak" - 9 proc., "raczej tak" - 31,2 proc.). Zdania nie wyraziło 8,2 proc. respondentów.

 

ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie