Mecz Polska-Francja. Polacy wracają do domu. Francja w ćwierćfinale

EPA/Abedin Taherkenareh

Polska przegrała z Francją 1:3 w meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Biało-Czerwoni zdobyli honorową bramkę w doliczonym czasie. Robert Lewandowski w drugiej próbie pokonał Hugo Llorisa po rzucie karnym. Kolejnym rywalem Trójkolorowych będzie zwycięzca wieczornego pojedynku Anglia - Senegal.

W pierwszej odsłonie meczu Biało-Czerwoni grali z mistrzami świata wyrównane spotkanie. Stworzyli sobie kilka sytuacji, a najbliżej zdobycia bramki był Piotr Zieliński, który w jednej akcji oddał dwa strzał, pierwszy obroni Hugo Lloris, a drugi trafił w jednego z obrońców.

Francuzi objęli prowadzenie pod koniec pierwszej połowy za sprawą Oliviera Giroud.

W drugiej połowie Polacy próbowali naciskać Francuzów, którzy zaczęli stwarzać sobie sytuacje z kontry. Na 15 minut przed końcem na 2:0 podwyższył Kylian Mbappe. Po raz drugi na listę strzelców wpisał się kilka minut później i było już 3:0.

Dwie próby Lewandowskiego

Podopieczni Michniewicza nie odpuszczali i walczyli o honorowe trafienie. W samej końcówce jeden z francuskich obrońców zagrał w polu karnym piłkę ręką, a sędzia z pomocą VAR-u podyktował "jedenastkę".

Do piłki podszedł Lewandowski, ale nie był w stanie pokonać Llorisa. Jednak w momencie oddawania strzału jeden z Francuzów wbiegł w pole karne i arbiter powtórzył ten stały fragment gry.

Przy drugiej próbie wykonanie Lewandowskiego było bezbłędne, a Biało-Czerwoni mogli cieszyć się z bramki honorowej.

Biało-Czerwoni z jednym napastnikiem

Selekcjoner Czesław Michniewicz zdecydował się na dwie roszady w porównaniu z meczem przeciwko Argentynie (0:2). Zamiast Karola Świderskiego i Krystiana Bielika na boisko od pierwszej minuty wyszli Sebastian Szymański i Jakub Kamiński.

Biało-czerwoni grają w ustawieniu z jednym napastnikiem.

Spotkanie rozgrywane jest na Al Thumama Stadium w Doha. Pierwszy gwizdek sędziego rozbrzmiał o godz. 16:00.

Skład Polski:

Wojciech Szczęsny – Matthew Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński – Grzegorz Krychowiak – Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Jakub Kamiński, Przemysław Frankowski – Robert Lewandowski.

Bilans spotkań przeciwko Francji

Polska reprezentacja w tej fazie mistrzostw świata gra po raz pierwszy od 1986 roku.

Bilans spotkań Biało-Czerwonych z Francją to trzy wygrane, pięć remisów i osiem porażek.

Na mundialu Polacy z Francuzami mierzyli się tylko raz. W 1982 roku w meczu o trzecie miejsce Biało-Czerwoni zwyciężyli 3:2.