Chiny. Zmarł były prezydent. Jiang Zemin miał 96 lat

Świat
Chiny. Zmarł były prezydent. Jiang Zemin miał 96 lat
wikipedia/CC
Jiang Zemin zmarł mając 96 lat

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin - poinformowały państwowe chińskie media.

Były przywódca zmarł o godz. 12.13 czasu miejscowego w Szanghaju - poinformowała w środę państwowa agencja prasowa Xinhua.

Jiang Zemin był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

 

Zmarł mając 96 lat i 105 dni - tym samym stał się najdłużej żyjącym politykiem, któremu udało się zdobyć najważniejsze stanowiska w kraju - czyli przewodniczącego ChRL i prezydenta Chin.

 

ZOBACZ: Chiny zaskoczyły Zachód nową technologią. Teraz mogą podbić świat

 

Były prezydent Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1993-2003 chorował na białaczkę. To schorzenie, jak i niewydolność wielonarządowa, mają być przyczyną śmierci polityka.

Chiny. Zmarł były prezydent Jiang Zemin

Jiang Zemin urodził się 17 sierpnia 1926 r. w mieście Yangzhou w Chinach. Jego dzieciństwo przypadło na czas okupacji japońskiej. Jiang Shangqing - jego wujek, a zarazem przybrany ojciec, zginął walcząc przeciwko Japonii podczas II wojny światowej. Ponieważ Jiang Shangqing nie miał spadkobierców, biologiczny ojciec Zemina pozwolił, by żona jego zmarłego brata adoptowała Jianga.

 

Polityk był z wykształcenia inżynierem-elektrykiem. Na studiach wstąpił do Komunistycznej Partii Chin. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczął studia w Moskwie, a po pewnym czasie zdobył pracę w rządzie. Stosunkowo szybko zaczął zdobywać uznanie, zostając członkiem Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej, a następnie ministrem przemysłu elektronicznego. 

 

ZOBACZ: Chiny. Protesty przeciw polityce "zero covid" w całym kraju. Areszty i cenzura ze strony władz

 

Jak pisze BBC, postawa Jianga Zemina ws. prodemokratycznych protestów studentów na placu Tiananmen, które ostatecznie zostały brutalnie stłumione przez wojsko, doprowadziła do tego, że stał się "kandydatem kompromisowym" i zastąpił Zhao Ziyanga na stanowisku sekretarza generalnego KPCh. W tym czasie Zemin skupił się na zmianach i reformach gospodarczych - m.in. wprowadził Chiny do Światowej Organizacji Handlu.

 

Zmarły w środę polityk był prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej od 1993 do 2003 r. Po dziesięciu latach sprawowania najwyższej władzy zrezygnował z przewodniczenia komunistycznej partii. Nieoficjalnym powodem były problemy zdrowotne. Jiang Zemin do 2019 r. pojawił się sporadycznie na kilku uroczystościach państwowych.

 

ZOBACZ: Chiny: 26-piętrowy wieżowiec dla świń. "To nie do pojęcia"

 

Jak dodaje serwis France 24, Jiang władał kilkoma językami obcymi. Pozostaje jedynym przywódcą Chin, o którym wiadomo, że mówił po angielsku. Zmarły prezydent znany był z tego, że lubił rozmawiać o literaturze i sztuce. 

mak/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie