Przejęcie Lotosu. PKN Orlen podpisał umowę z węgierskim MOL

Biznes
Przejęcie Lotosu. PKN Orlen podpisał umowę z węgierskim MOL
Polsat News
Orlen wchłoną Grupę Lotos

610 mln dolarów zapłaci polskiemu PKN Orlen węgierski MOL. "Ta umowa sprzedaży jest jednym z elementów wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku sprzedaży detalicznej paliw, określonych w decyzji Komisji Europejskiej"- podał koncern w środę w oświadczeniu.

Umowa została zawarta w środę i jak zaznaczył koncern, jej podstawą są warunki Komisji Europejskiej.

 

"W celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku sprzedaży detalicznej paliw, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez spółkę kontroli nad Grupą Lotos (...) w dniu 30 listopada 2022 roku Spółka podpisała z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz MOL 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln dolarów" - przekazano w oświadczeniu. 

Stacje Lotosu przejdą pod logo MOL

Podpisano też umowę z Lotos Paliwa sprzedaży na rzecz tej spółki paliw, obowiązującą w okresie do 8 lat od dnia jej wejścia w życie.

 

Umowa określa też korzystanie w ze znaków towarowych Lotosu na potrzeby rebrandingu stacji. Lotos zniknie z polskiego rynku po przejęciu przez PKN Orlen. 

 

ZOBACZ: Budowa koncernu multienergetycznego. Spotkanie z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem

 

Warunki KE miały na celu m.in. ograniczenie monopolu na polskim rynku. Orlen cześć stacji dawnego Lotosu musiał sprzedać innym nabywcom. 

laf/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie