Pakistan. Samobójczy zamach. Zginęły trzy osoby, 30 zostało rannych

Świat
Pakistan. Samobójczy zamach. Zginęły trzy osoby, 30 zostało rannych
PAP/EPA/JAMAL TARAQAI
Zespoły prowadzące akcję szczepień są częstym celem zamachów w Pakistanie

Co najmniej trzy osoby zginęły a 30 zostało rannych w środę w zachodnim Pakistanie. W mieście Kweta doszło do samobójczego zamachu bombowego. Powodem były... szczepionki przeciw polio.

Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie. Był on wymierzony w policyjny patrol ochraniający zespół medyków zajmujących się szczepieniami przeciw polio - podaje Reuters. Ofiary  to policjant, kobieta i dziecko.

Przeciwni szczepieniom

Celem zamachów w Pakistanie często padają właśnie zespoły prowadzące akcje szczepień. Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), czyli lokalna organizacja talibańska, uważa szczepienia za "narzędzie Zachodu". Twierdzi, że są one przeznaczone do "szpiegowania" miejscowej ludności.

 

Ugrupowanie TTP zerwało w tym tygodniu zawieszenie broni z rządem w Islamabadzie. Obowiązywało ono od czerwca.

 

PAP/EPA/FAYYAZ AHMAD

Czym jest TTP?

Tehrik-i-Taliban Pakistan w 2007 roku założyli pakistańscy dżihadyści. W latach 90. walczyli oni u boku talibów w Afganistanie. Następnie sprzeciwili się rządowi Pakistanu popierającemu amerykańską interwencję przeciwko afgańskim talibom po zamachach na nowojorskie World Trade Center i Pentagon we wrześniu 2001 roku. Przez ostatnich kilkanaście lat w atakach bombowych przeprowadzonych przez TTP zginęły tysiące cywilów.

 

Miasto Kweta jest stolicą prowincji Beludżystan - regionu, w którym aktywne są zarówno organizacje talibańskie, jak też zbrojne podziemie lokalnych separatystów. Leży nieopodal granicy z Afganistanem i  liczy ponad milion mieszkańców.

ac / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie