Tajlandia. Mnisi na odwyku. Mieli pozytywny wynik testu na narkotyki

Świat
Tajlandia. Mnisi na odwyku. Mieli pozytywny wynik testu na narkotyki
Flickr/Michael Coghlan
Policja przeprowadziła testy moczu mnichów na obecność narkotyków

Czterech mnichów z prowincji Phetchabun na północy Tajlandii przeszło pozytywnie testy na obecność metamfetaminy w ich organizmach. Z tego powodu mnisi zostali wysłani do kliniki, gdzie przejdą terapię antynarkotykową. Jak informuje BBC, buddyjska świątynia jest obecnie opustoszała.

Nalot na świątynię odbył się w ramach krajowej kampanii mającej na celu zwalczanie handlu narkotykami. Policja w poniedziałek przeprowadziła testy moczu mnichów. Wszyscy czterej mężczyźni oblali je. Nie wiadomo, z jakiego powodu władze wybrały akurat tę świątynię do przeprowadzenia testów.

 

ZOBACZ: Poznań. Ukrywał się przez 25 lat. Przemycał narkotyki z Nepalu

Tajlandia ma duże problemy z narkotykami

Lokalne media informują, że świątynia jest obecnie opustoszała, co niepokoi mieszkańców pobliskiej wsi, którzy nie mogą przez to realizować jednej ze swoich praktyk.

 

Chodzi o tzw. merit-making (zasługi). To ważna praktyka buddyjska, w ramach której wierni zyskują protekcję poprzez dobre uczynki - w tym przypadku dawanie jedzenia mnichom. Dlatego lokalni urzędnicy apelują o przysłanie do klasztoru w dzielnicy Bung Sam Phan kilku nowych mnichów.

 

ZOBACZ: Polak zatrzymany w Niemczech. Wiózł narkotyki warte fortunę

 

Jak informuje BBC, w ostatnich latach metamfetamina stała się poważnym problemem w Tajlandii, a konfiskaty narkotyku osiągnęły w 2021 r. najwyższy poziom w historii. Dodatkowo, kraj ten jest głównym punktem tranzytowym dla tego narkotyku. Tajlandię za pośrednictwem Laosu zalewają narkotyki z Birmy - największego na świecie producenta metamfetaminy.

 

W ubiegłym miesiącu premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha zarządził akcję antynarkotykową po tym, jak były policjant, zwolniony z pracy za posiadanie metamfetaminy, podczas strzelaniny w przedszkolu zabił 37 osób.

mak/dk/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie