Tłumy w oddziałach PGE. Wnioski można składać do 30 listopada

Polska
Tłumy w oddziałach PGE. Wnioski można składać do 30 listopada
Polsat News
Kolejki w oddziałach PGE

Długie kolejki ciągną się w oddziałach PGE. Za czym? Za oświadczeniem - tłumaczy reporterka Polsat News. Kilkustronicowy dokument należy złożyć osobiście lub online do 30 listopada, żeby już od 1 grudnia mieć zamrożone ceny prądu. Kto może, a kto nie musi składać wniosku? Wyjaśniamy.

Zamrożenie cen energii to możliwość dla jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji publicznych wskazanych w ustawie, tj.: szpitale, oddziały opieki społecznej, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zamrożenie cen energii. Jak złożyć wniosek?

Jak czytamy na stronie rządowej, aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie.

 

Wniosku nie trzeba jednak składać osobiście. Może się to odbyć za pomocą formularza internetowego. W tym drugim przypadku plik musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym przesłanym pocztą elektroniczną.

Wolą przyjść do urzędu niż wypełnić formularz w Internecie

Jak sprawdził Polsat News, Polacy mimo długich godzin oczekiwania wolą stawić się w urzędach osobiście. - Stoję już godzinę, a będę stał jeszcze minimum dwie, taką informację dostałem właśnie od pani urzędniczki - mówi mężczyzna siedzący w poczekalni.

 

Na pytanie, dlaczego nie skorzystali z internetowej możliwości złożenia wniosku, odpowiadali: - Owszem, była taka możliwość, ale tam trzeba było podać jakieś szczegółowe procenty. I te procenty były dla mnie trudnością - stwierdził jeden.

- Ja mam tu umowę podpisaną do końca przyszłego roku, ale nie wiem, czy w świetle niedawnych wydarzeń ona jest wciąż ważna. Dlatego stawiłem się tu dzisiaj osobiście - tłumaczył inny.


- Moim zdaniem powinno to się odbywać z automatu, a nie że dowiadujemy się z Internetu albo od kogoś pocztą pantoflową. Jeżeli ma się firmę to się to powinno odbywać normalnie - głos zabrała jedna z kobiet.

Jak wygląda wniosek? Najczęstsze trudności

Wniosek składa się z dwóch części. W pierwszej wpisuje się podstawowe informacje, tj.: dane przedstawiciela firmy. Potem są informacje o zużyciu energii, punktach poboru energii. I to właśnie ta druga część stanowi niemały problem dla niektórych. - Na miejscu te dane uzupełnia się z urzędnikiem bardzo szybko - mówi reporterka Polsat News.

 

WIDEO: Tłumy w oddziałach PGE

 

 

- Wszystkie stanowiska pracy urzędników są zajęte. Do jutra poszczególne oddziały wydłużają także czas pracy, żeby wspomóc wszystkich chętnym w załatwieniu tej formalności - relacjonuje.

 

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, zapytany o zamieszanie w związku z wnioskami, przyznał, że ceny energii dla małych i średnich firm zostały zamrożone ustawowo. - Szczerze mówiąc sprawdzę, jakie wnioski trzeba w ogóle składać. Będę rozmawiał z zarządem Polskiej Grupy Energetycznej, żeby usprawnić ten proces - powiedział.

Kto nie musi stać w kolejce?

- Bardzo wiele osób, które dziś ustawiają się w kolejkach, żeby złożyć oświadczenie to osoby, które wcale nie muszą tego robić. To dotyczy gospodarstw domowych. Cena prądu będzie zamrożona dla gospodarstw automatycznie - tłumaczy dziennikarka.

 

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy.

 

Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy w gospodarstwach domowych znajdą u swoich sprzedawców energii. Więcej informacji znajduje się na stronie gov.pl.

nb/ sgo / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie