Wielka Brytania. Królowa Kamila zrezygnuje z dam dworu. Będzie miała towarzyszki

Świat
Wielka Brytania. Królowa Kamila zrezygnuje z dam dworu. Będzie miała towarzyszki
PAP/EPA/ANDY RAIN
Kamila została królową Wielkiej Brytanii po objęciu tronu przez jej męża Karola II

Kamila, królowa małżonka Wielkiej Brytanii zrezygnuje z posiadania dam dworu. Zamiast nich będzie miała "towarzyszki". To zerwanie z obowiązującą od wieków tradycją rodzin królewskich.

Zmiana wygląda na czysto formalną, jednak postrzegana jest jako realizacja zapowiedzi modernizacji dworu i monarchii forsowanej przez nowego króla Karola III. 

 

W Pałacu Buckingham nie będzie już dam dworu, co położy kres obowiązującej od wieków tradycji utrzymywania tzw. fraucymeru, czyli osobistego otoczenia żony panującego monarchy.

"Towarzyszki" zamiast dam

Swoje damy dworu miała królowa matka Elżbieta, także jako panująca monarchini, swój fraucymer posiadała Elżbieta II. Do obowiązków dam dworu należny wspieranie żony króla w wykonywaniu jej zadań, doradzanie, a także zwykłe zapewnienie królowej towarzystwa. Niekiedy to też wykonywanie drobnych funkcji, jak np. odpowiadanie na korespondencję. 

 

Tradycji nie utrzyma Kamila. Królowa małżonka będzie miała sześć "towarzyszek". Będą to, jak i przedtem, przyjaciółki i bliskie królowej osoby. 

 

ZOBACZ: W. Brytania. Król Karol III zakazał serwowania foie gras w królewskich rezydencjach

 

Otoczenie żony Karola III stworzą: Sarah Troughton; Jane von Westenholz; Fiona, markiza Lansdowne; Lady Katharine Brooke; Baronowa Carlyn Chisholm; Lady Sarah Keswick.

 

Według telewizji Sky News, która przekazała informację, "towarzyszki" będą otrzymywać od Pałacu Buckingham "drobną" zapłatę, na rzecz pokrycia kosztów "towarzyszenia". 

 

Kamila ma 75-lat. Po objęciu tronu przez jej męża Karola III została królową małżonką (ang. The Queen Consort). 

laf/ sgo / Sky News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie