Izrael. Niewidzialna maska antywirusowa. To może być przełom

Świat
Izrael. Niewidzialna maska antywirusowa. To może być przełom
unsplash/youtube
Niewidzialna maska antywirusowa wynaleziona przez naukowców z Izraela może być przełomem w walce z COVID-19

Badacze z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie w Izraelu opracowali innowacyjny wynalazek. Chodzi o niewidzialną maskę antywirusową. Ma ona chronić m.in. przed przenoszeniem COVID-19, MERS, grypy i innych wirusów.

Zwykłe maski zakładane na twarz chronią użytkowników przed różnymi infekcjami dróg oddechowych. Mają one jednak swoje wady – ograniczają identyfikację twarzy i rozpoznawanie emocji, utrudniają zrozumienie tego, co mówią ci, którzy je noszą.

 

ZOBACZ: WHO ostrzega przed groźnym wirusem. COVID-19 doprowadził do spadku liczby szczepień

Izrael. Niewidzialna maska antywirusowa

Konieczność noszenia masek przez wiele godzin w pracy czy innych miejscach publicznych skutkuje brakiem koncentracji, mniejszą uwagą i cierpliwością w wielu sytuacjach zawodowych. Zmniejsza się również fizjologiczna komunikacja ustna, a także pojawiają się bóle głowy i problemy skórne.

 

 

W efekcie wiele osób nosi maski nieprawidłowo - tylko na ustach lub pod ustami - co znacznie zmniejsza ochronę. Nawet w Japonii, gdzie maski na twarz są powszechne, badanie na dużej liczbie osób wykazało, że tylko 20 proc. ludzi nosi je prawidłowo - podaje dziennik "The Jerusalem Post". Dziennikarze z Izraela opisali badania swoich kolegów z Hajfy, którzy zmierzyli się z tym wyzwaniem.

 

 

Zespół kierowany przez profesorów Moshe Shohama i Davida Greenblatta wynalazł zupełnie nowe rozwiązanie dylematu konwencjonalnej maski, tworząc niewidzialną osłonę przed twarzą użytkownika. Strumień powietrza wytwarzany jest przez niewielkie, lekkie urządzenie montowane na daszku czapki. 

 

ZOBACZ: Antarktyda. Wybuch epidemii Covid-19 na stacji badawczej McMurdo. Prace zawieszone

Jak działa niewidzialna maska antywirusowa?

Najkrócej działanie najnowszego wynalazku naukowców można opisać poprzez "wydmuchiwanie" wszelkich wirusów sprzed twarzy osoby noszącej maskę, przy jednoczesnym osłanianiu oczu, nosa i ust bez ograniczania tożsamości twarzy, rozpoznawania emocji lub komunikacji ustnej. Z opisu działania wynalazku dowiadujemy się, że filtr powietrzny jest również wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska tak, jak stosowane na całym świecie jednorazowe filtry plastikowe.

 

Niedawno opublikowane badania oparte na eksperymentach przeprowadzonych w laboratorium Greenblatta dowiodły skuteczności osłony powietrznej, blokującej aerozole, powstające podczas komunikacji ustnej, a także duże kropelki, efekt kaszlu i kichania.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: Pacjent zakażony koronawirusem przez 411 dni. Wcześniej przeszczepiono mu nerkę

 

Z informacji "The JerusalemPost" wynika, że Technion niedawno udzielił licencji na tę technologię firmie Wisdome Wearables Ltd. Start-up jest obecnie w trakcie komercjalizacji produktu i szuka partnerów do wdrożenia przełomowej technologii. Mogłaby ona wydatrnie pomóc osobom o wysokim ryzyku zachorowania na wirusy układu oddechowego. 

mak/ sgo/"The Jerusalem Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie