Holandia: Niebezpieczne działania rosyjskich hakerów. Za cel obrali systemy terminali LNG

Świat
Holandia: Niebezpieczne działania rosyjskich hakerów. Za cel obrali systemy terminali LNG
Wikimedia.org/rijksoverheid
Terminal Gate (Gas Access To Europe) - pierwszy terminal importowanego skroplonego gazu ziemnego w Holandii, zbudowany przez N.V. Nederlandse Gasunie i Koninklijke Vopak N.V.

Hakerzy prowadzą "badania rozpoznawcze" systemów holenderskich terminali LNG, próbują znaleźć do nich wejście - przekazała stacji RTL Z zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Dragos. Według FBI i innych agencji, grupy hakerów, których działania namierzono w Holandii, są powiązane z Rosją.

- Wiemy, że terminale LNG są celem. To tylko kwestia tego, kiedy i jak uda się im do nich dotrzeć - powiedział Casey Brooks z amerykańskiej firmy Dragos zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Grupy hakerskie Xenotime i Kamacite, które próbują wedrzeć się do systemów terminalu LNG Gasunie w Eemshaven i w Rotterdamie, zdaniem Brooksa "testują, gdzie potencjalnie mogą przeprowadzić atak, by uzyskać największe efekty". 

 

Śledczy z FBI są przekonani, że grupy Xenotime i Kamacite mają powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi

 

ZOBACZ: Szwecja. Rosyjski statek Nefrit pojawił się w pobliżu wycieków z Nord Stream

 

Zdecydowanie większą aktywność wokół kluczowej infrastruktury w Europie i Holandii niż do tej pory potwierdza również holenderska firma ElectricIQ zajmująca się analizą zagrożeń cyfrowych. - To z pewnością mieści się w modus operandi Rosji i jej obecnych zainteresowań - przekazali przedstawiciele firmy. 

"Wywołanie chaosu jest celem geopolitycznym Rosji"

Fox-IT, wiodąca firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, uważa, że w związku z kryzysem energetycznym istnieje ogromne zagrożenie ze strony grup atakujących firmy z sektora energetycznego. - Szczególnie w łańcuchu dostaw dla dostaw i dystrybucji LNG - powiedział rzecznik firmy. Zainteresowane tym sektorem grupy hakerów są, zdaniem Foc-IT, najprawdopodobniej sponsorowane przez rosyjskie FSB i GRU. 

 

ZOBACZ: Szwecja: Bracia oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji. Jeden pracował w szwedzkim wywiadzie

 

Bart Groothuis, poseł VVD do Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że Rosja celuje w dostawy gazu.

 

- Stopniowo nadszedł czas, abyśmy działali w tej sprawie, zanim sprawy przybiorą zły obrót. Gaz jest ulubioną bronią Rosji przeciwko UE. Wywołanie chaosu na rynku energii i manipulowanie tym rynkiem jest jej celem geopolitycznym - powiedział Groothuis.

grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie