Poznań: Miasto założyło pasiekę. Wykorzystano... stare pralki
Poznań daje dobry przykład mieszkańcom, pokazując, jak można pożytecznie wykorzystać zepsute urządzenia takie jak pralka. "Nie warto popadać w zakupowy szał, a to, co się zepsuło, lepiej naprawić albo znaleźć inne, nowe zastosowanie dla tych przedmiotów" - piszą urzędnicy i prezentują projekt, który powstał na terenie Gratowiska Wschód.
Miasto Poznań na swojej stronie internetowej pochwaliło się założeniem własnej pasieki. Projekt jest jednak dość nietypowy, bo do powstania uli wykorzystano... elektoodpady, a dokładnie bębny starych pralek.
Ule ze starych pralek
"Ule z pasieki Zakładu Zagospodarowania Odpadów są doskonałym przykładem, że trzeba zachęcać do prawidłowej segregacji odpadów" - piszą urzędnicy.
ZOBACZ: Pszczoły dołączają do listy zwierząt zdolnych do podstawowej arytmetyki
W stolicy wielkopolski dobry przykład postanowili dać pracownicy ZZO Poznań, Fundacja Odzyskać Środowisko i firma MB Recykling.
Na początek powstały trzy pszczele domki. Wokół zasadzono lipę, kilka krzewów i wysiano mnóstwo miododajnych roślin. W przyszłym roku spodziewane są pierwsze zbiory miodu.
Elektroodpady - kopalnia cennych surowców
Poznańscy urzędnicy przypominają, że elektroodpady są prawdziwą kopalnią cennych surowców, a ich prawidłowe utylizowanie jest niezwykle ważne dla środowiska.
"Recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych pochłania znacznie mniej energii niż wydobywanie rud metali. Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To również ograniczenie degradacji środowiska - wiele kopalni pierwiastków ziem rzadkich to wyrobiska odkrywkowe, niszczące i zatruwające okolice, w których działają (a są to cenne przyrodniczo regiony świata, m.in. Arktyka i brazylijskie lasy deszczowe)"- dodano na stronie poznańskiego urzędu miasta.
Czytaj więcej