Wykrywaczem metali znalazł średniowieczną obrączkę. Jest warta 47 tys. dolarów

Świat
Wykrywaczem metali znalazł średniowieczną obrączkę. Jest warta 47 tys. dolarów
Noonans
Obrączka jest warta 47 tysięcy dolarów

To coś niesamowitego - tak swoje znalezisko podsumował jeden z pasjonatów spacerujących z wykrywaczem metali. 69-latek w Anglii znalazł... obrączkę wartą 47 tysięcy dolarów. Pochodzi ona z okresu średniowiecza. Zachowała się w idealnym stanie.

Każda osoba spacerująca z wykrywaczem metali marzy o odkryciu czegoś wartościowego. Dla Davida Boarda, 69-latka, szczęśliwym miejscem okazała się angielska wieś w pobliżu Thorncombe, w południowo-zachodniej części kraju.

 

Natknął się on na średniowieczną obrączkę ślubną z diamentem w "niemal idealnym stanie". Na początku myślał, że to opakowanie po cukierku. Kiedy ją wykopał, była cała pokryta błotem. - Wróciłem do domu i zdałem sobie sprawę, że jest cenniejsza niż myślałem - mówił CNN.

Warta nawet 47 tysięcy funtów

Eksperci szacują, że przedmiot jest wart od 30 do 40 tysięcy funtów (odpowiednio: 162,6 tys. oraz 216,8 tys. zł). Na aukcję trafi jeszcze w tym miesiącu - 29 listopada. Będzie można go nabyć w domu aukcyjnym Noonans.

 

 

- Biżuteria składa się z dwóch splecionych ze sobą złotych pasów symbolizujących związek małżeński. Osadzono w niej też diament - powiedział Nigel Mills, konsultant ds. antyków w Noonans.

 

Wewnątrz pierścionka znajduje się średniowieczny francuski napis, który brzmi: "Ieo vos tien foi tenes le moy" mówiący o wierze w miłość.  

Do kogo należała obrączka?

Ze względu na lokalizację znaleziska i jakość obrączki eksperci Noonans przypuszczają, że to obrączka ślubna Joan Brook, podarowana jej przez męża Thomasa. Ich małżeństwo w 1388 roku przyniosło rodzinie Brook wielkie bogactwo, ponieważ Joan była wdową po Robercie Cheddarze, bogatym kupcu sukna i dwukrotnym burmistrzu Bristolu - miasta w zachodniej Anglii.

ac/pgo / CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie