Mariusz Błaszczak reaguje na propozycję Niemiec ws. Patriotów: Przyjąłem propozycję

Polska
Mariusz Błaszczak reaguje na propozycję Niemiec ws. Patriotów: Przyjąłem propozycję
PAP/Artur Reszko
Szef MON Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oznajmił, że "z satysfakcją" przyjął propozycję Niemiec ws. dostarczenia Polsce systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Rząd w Berlinie złożył ją w niedzielę. "Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować" - poinformował minister.

"Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - napisał Błaszczak na Twitterze.

 

 

Jest to odpowiedź wicepremiera na wczorajsze oświadczenie niemieckiej minister obrony. Christine Lambrecht w rozmowie z "Rheinische Post" powiadomiła, że Niemcy mogą przekazać Polsce system obrony powietrznej.

 

- Zaoferowaliśmy Polsce wsparcie w ochronie przestrzeni powietrznej naszymi myśliwcami Eurofighter i systemami obrony przeciwlotniczej Patriot - powiedziała. 

Błaszczak: Do ustalenia pozostaje kilka kwestii

Szef MON poinformował w mediach społecznościowych, że odbył rozmowę z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht.  

 

"Niemiecka minister obrony potwierdziła chęć rozmieszczenia wyrzutni Patriot przy granicy z Ukrainą. Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować. Liczę na szybkie przedstawienie szczegółów przez stronę niemiecką" - napisał Błaszczak. 

 

Odpowiedź niemieckiego rządu na wydarzenia z Przewodowa

Według agencji Reuters, propozycja niemieckiego rządu to reakcja na wydarzenie, do którego doszło we wtorek, 15 listopada w Przewodowie, gdy na suszarnię zbóż spadła rakieta, zabijając dwóch Polaków.

 

Za pomocą naziemnych systemów obrony powietrznej, takich jak np. Patriot, możliwe jest przechwytywanie nadlatujących pocisków. Niemcy dysponują 12 jednostkami, z czego dwie obecnie stacjonują na Słowacji.

jsd/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie