Peru. Startujący samolot uderzył w wóz gaśniczy na lotnisku. Nie żyje dwóch strażaków

Świat
Peru. Startujący samolot uderzył w wóz gaśniczy na lotnisku. Nie żyje dwóch strażaków
Reuters/Mauro A. Ferreira
Startujący samolot uderzył w wóz gaśniczy. Nie żyje dwóch strażaków.

Dramatyczne wydarzenia na międzynarodowym porcie lotniczym w stolicy Peru, Limie. Drogę startującego samolotu Airbus 320neo przeciął wóz strażacki. Doszło do zderzenia, zginęło dwóch strażaków. Maszyna linii Latam Airlines straciła silnik i prawe podwozie, a następnie zapaliła się. Kilkadziesiąt poszkodowanych osób, w tym dwie poważnie, przewieziono do szpitali. Lotnisko zostało zamknięte.

Dwóch strażaków zginęło na lotnisku w stolicy Peru, gdy drogą startującego samolotu przeciął w piątek samochód lotniskowej straży pożarnej. Zginęło dwóch strażaków. Na nagraniach z kamer bezpieczeństwa widać, jak doszło do tego zdarzenia.

Strażacy znaleźli się na pasie

Po drogach technicznych lotniska w Limie poruszają się wozy strażackie. W pewnym momencie jeden z nich zaczął przecinać pas startowy. Nagle z prawej strony zaczął zbliżać się samolot pasażerski. Wówczas doszło do zderzenia. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski samolot zestrzelony. Jest nagranie pilota

 

Natychmiast wybuchł pożar, a z samolotu zaczyna wydobywać się czarny dym. Maszyna najprawdopodobniej straciła prawy silnik i goleń podwozia, po czym zaczęła szorować po gruncie.

 

Portal Alerta News 24 opublikował nagranie wykonane z budynków terminalu lotniska.

 

Samolot w chmurze dymu 

Na kolejnym nagraniu widać unieruchomiona maszynę na płycie lotniska. Słychać wyjące syreny wozów strażackich.

 

ZOBACZ: USA: Katastrofa na pokazie lotniczym. Dwa samoloty zderzyły się w powietrzu

 

Widać także pierwszy ze specjalistycznych pojazdów gaśniczych, który rozpoczyna pokrywanie samolotu pianą gaśniczą. Płomienie widać w jego tylnej części. 

 

Wielu rannych w samolocie

Samolot Latam Airlines, lot LA 2213 realizował połączenie na trasie Lima - Juliaca - podała agencja Reutera.

 

Na pokładzie znajdowali się pasażerowie i załoga. Władze lotniska im Jorge Chaveza w Limie podały, że ranni zostali przewiezieni do szpitali. Z kolei peruwiańskie ministerstwo zdrowia podało, że poszkodowanych zostało 61 osób, które umieszczono w okolicznych placówkach medycznych. Według resortu co najmniej dwie osoby są w poważnych stanie.

 

Nie jest jasne, po co wóz strażacki wjeżdżał na pas startowy, a okoliczności tragedii wyjaśnia prokuratura. Linie Latam Airlines zadeklarowały pełną współprace ze śledczymi w wyjaśnianiu przyczyn wypadku.

 

ZOBACZ: Węgry. Samolot Ryanair z Polski awaryjnie lądował w Debreczynie. Nagranie z ewakuacji

 

- To było wstrząsające, bo nie wiedzieliśmy, ilu ludzi było w samolocie, a płomienie były bardzo wysokie - powiedział agencji Reutera Mauro Ferreira, Brazylijczyk czekający na wejście na pokład samolotu do Panamy, który sfilmował incydent.

 

Agencja Andina podała, że nie było potrzeby, aby strażacy asystowali przy starcie. Lotnisko zostało zamknięte. Zgodnie z decyzją jego władz miało pozostawać nieczynne do godz. 13 lokalnego czasu w sobotę.

 

Katastrofa w Limie spowodowała chaos w ruchu lotniczym w kraju. Opóźnionych lub odwołanych zostało ponad 200 lotów, które miały się odbyć w dniu wypadku lub w kolejnych dniach.

 

hlk/arż / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie